854 10. TIJDSCHRIFTEN-OVERZICHT. Revue d'Artillerie. Mei 1929. Deze aflevering opent met een artikel gewijd aan Maarschalk Foch samengesteld door Generaal Maurin. Allereerst vinden we de aan het graf van den grooten veldheer uitge sproken rede door den Minister President Raymond Poincaré. Vervolgens worden door Generaal Maurin eenige herinneringen opgehaald aan zijn samenzijn met Maarschalk Foch. We nemen hieruit het volgende over. In 1899 ontmoette hij (Foch) mij te paard, gaf mij een teeken hem te vergezellen en stelde mij plotseling de vraag: „Wat hindert U bij de oplos sing van tactische vraagstukken." Ik antwoordde: „ik voel mij niet op mijn gemak tegenover de moeilijkheden van de uitvoering; ik geef mij niet vol doende rekenschap van de waarde van de middelen waarover ik beschik." „Toen U mij een paar dagen geleden opdroeg een bataljon in een dorp te werpen, heb ik mij afgevraagd waarom het een bataljon moest zijn, waarom niet meer, waarom niet minder en deze twijfel in de waardeering van de eenheden maakt het mij moeilijk een samenhangend geheel te vormen." Kolonel Foch antwoordde: „Ik begrijp dat zeer goed, denk er maar niet meer aan, werk Uw denkbeeld uit zonder U om de middelen te bekom meren; als ge een juist denkbeeld hebt, zult ge er bij de uitvoering we) aan denken hoe gij de middelen aan Uw plan moet aanpassen." Eenige jaren later vroeg generaal Foch mij wat ik had gedaan na het verlaten van de Hoogere Krijgsschool en toen ik hem zeide, dat ik overeen komstig zijn raad, veel aan tactiek had gedaan, antwoordde hij: „En nu is het genoeg met de tactiek, doe nu aan strategie". Den eersten September 1914 moest de schrijver aan Generaal Foch de volgende order overbrengen: „U is vrij Reims te verdedigen of los te laten, ik breng U de noodige automobielen voor den aanvoer van munitie zoolang U Reims wil verde digen of voor den afvoer van de munitie, die nog in Reims is." Bij de daarop volgende besprekingen liet een van de officieren van den Staf zich ontvallen: „dat ziet er niet best uit." Nauwelijks waren die woorden er uit, of Foch zeide met eene ernstige stem: „Wie zegt dat?" Op de bekomen order antwoordde de generaal: „Ik ga er heen." Bij een der eerste ontmoetingen met Belgische officieren kwam ter sprake hoe de uitwerking van het vuur kon worden opgevoerd. Foch zeide: „Denk er om U in te graven." Een van de officieren zeide daarop: „Maar Generaal op 20 cm. is al water", waarop Foch antwoordde: „Wel dan ga je maar hoogerop zitten." Den 30en October 1914 hadden de Engelschen onder French het bij Saint Omer hard te verantwoorden. „Wat moet ik doen", zei French, „ik heb geen reserve meer". „Ik zal haar U brengen" antwoordde Foch. „Zeven bataljons zullen van nacht aankomen om U te versterken." A4aar den volgenden dag richtten de Duitschers zich met groote heftigheid tegen een Engelsch legerkorps, de beide divisiecommandanten waren al buiten gevecht gesteld. Foch hoort dat de Engelsche bevelhebber de order voor den terug tocht heeft gegeven. Juist passeert Generaal French die het bericht bevestigt. Onmiddellijk schrijft Foch de volgende order: „Een terugtocht midden op den dag zal tot een débacle leiden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 75