aan het terrein aan te passen, zoodat de vliegeniers overdag slechts af kunnen gaan op de kudden opgedreven door Ould Mhamed's verplegingsdienst en bij het vallen van den avond op de vuren door den vijand aangelegd. De ingesloten posten be zorgen zij munitie, verbandmiddelen, medicijnen en vooral ijs, want de Franschen hebben van de „koopjes" van hun Spaansche buren maar weinig geleerd en het drinkwatervraagstuk verwaar loosd ten gerieve van een domineerende positie der posten. In het nijpend gebrek aan water wordt voorzien door blokken ijs, goed verpakt, binnen de posten te laten vallen. De reg. ct. rap porteert: „De vliegdienst houdt dagelijks, 's morgens en's avonds appèl over de posten, stelt het opperbevel op de hoogte van hun toestand (watervoorraad, munitie, sterkte, verliezen, enz.). Zij ver ruimt den vijandelijken insluitingsketen en voorkomt hun capitulatie of vernietiging. Zij bezorgt groote verliezen aan de opstandige benden, die langs de Ouergha en langs de Leben op Fez aan rukken. Deze durven alleen nog maar 's nachts vooruit te gaan en bergen zich 's morgens op of verspreiden zich om aan de vervolging uit de lucht te ontsnappen. Met haar bommen vervangt zij herhaaldelijk de artillerie, haar mitrailleurs vormen een zeer mobiele vuurreserve. De maarschalk Lyautey verklaarde later „C'est l'aviation qui a sauvé Fez". Den 25sten April zijn de mobiele colonnes in actie gekomen. De kolonel Noguès veegt met een kleine colonne de streek schoon tusschen Bou Toumour en Bab Cheraga, ontzet het bij Kelaa des Sless omsingelde bataljon-Combes, neemt het det. pontonniers boven Ourtzagh op en voegt zich dan te Fez el Bali (76) bij de colonne onder den gen. Colombat, die nu beschikt over 7 bat., 2 esk. en 4 bijen. Daarmee steekt de generaal den 30sten April de banjirende Ouergha over, ontzet denzelfden dag Tafrant, den 2den Mei Aoudour, den 3den Achirkan en Beni Derkoul. Als men evenwel den 4den Bibane wil ontzetten, stoot men aan den voet van het Bibane-massief op een verwoeden tegen stand. De Rifanen hebben een loopgravenstelsel aangelegd, dorpen en bosschen ter verdediging ingericht. In afwachting van versterking aan artillerie houdt Colombat het gebied der Fichtala bezet, met een sterk detachement tusschen Tafrant en Teroual tegen ondernemingen uit het Westen. De posten Bibane, Dar Remich en Beni Derkoul blijven ingesloten, Aoulay wordt dagelijks door de Rifaansche artillerie gebombardeerd, Ourtzagh valt den 6den Mei den Rifanen in handen met een 75 m.M. en 4 mitrail leurs als buit. Het Fransche prestige, reeds gehavend, krijgt daarmee een gevoeligen deuk. Een harka, aan de Boven-Leben verschenen, versterkt door de Ghioua en Senhadja, bedreigt de posten Ain Matouf en Bab (76) Ossendowski verwart Fes met Fes el Bali. Beide zijn onderscheiden plaatsen, zie de kaart in I. M.T. 1929 No. 3. 878

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 10