Mizab en harceleert de verbindingen van Souk el Arbaa metAin Aicha en Amelil. De vliegdienst weet de Chleuh's op te houden, waarop de kol. Freydenberg met 6 bat., 1 esk. en 5 bijen, na den ouden kaid der Ouled Hamran ontzet te hebben, zonder verliezen, van Souk el Arbaa uit Ain Aicha bereiktden 4den na een verwoed gevecht Taounat ontzet en op volgende dagen, zij het steeds vechtend, erin slaagt de posten Bab Ouender, Astar, Sker, Ain Mediouna en Ain Matouf van voorraden te voorzien. Den lOden bezet de colonne voorloopig de Gara Mezziat (Gara tafelberg) N. O. en bovenstrooms van Ain Aicha. Een bende partijgangers van den nog trouw geblevene Branes heeft intusschen de Rifanen uit Zrarka verdreven. Een en ander heeft weinig van een succes. In het Oosten vergaat het de colonne-Cambay (4 bat., 1 esk. en 3 bijen) niet beter. Een harka vari Gheznaia en Rifanen heeft den 29sten April Dar Kaid Medboh aangevallen en de posten Kelaa en Moulay Ali ingesloten. De colonne-Cambay marcheert eerst naar Dar Kaid Medboh en beklimt dan de hellingen O. van Kifane; de ingedeelde partijgangers bereiken Bab Tafrant, 4 K.M. ten N. van Moulay Ali. Dan gaan de Rifanen tot het offensief over; Cambay slaat twee aanvallen af, maar kan noch Moulay Ali, noch Kelaa bereiken. Den 11 den Mei komt eindelijk het tweede echelon der in December 1924, door den maarschalk aangevraagde versterkingen. De colonne-Colombat wordt daarmee op 10 bat., 2 esk. en 8 bijen gebracht en in samenwerking met de colonne Freydenberg, die van de Gara Mezziat uit den belegerden post Amzez zal ontzet ten, wordt het Bibane-massief uit Fez el Bali door de groep- Colombat, in twee colonnes gesplitst, aangetast. Voorafgegaan door een vuurwals, rechts gedekt door cav. en partijgangers, links door den vliegdienst onder persoonlijke leiding van den kol. Ar- mengaud, beklimmen de colonnes het massief. Het dorp Azdour moet met de bajonet genomen worden. Een groep Ouriaguel in een hollen weg verdedigt zich bijzonder hardnekkig een geheel bataljon legionnaires is tegen het handjevol ontwikkeld, maar zelfs een geregelde aanval met handgranaten krijgt het niet van de plaats. Zij grijpen de granaten in de vlucht en werpen ze weer terug. Ten slotte met de bajonet aangetast sneuvelen ze tot den laatsten man. De posten Bibane en Dar Remich, sedert den 18den April ingesloten, krijgen even adem. Den 14den worden, met achterlating van 2 bat. te Bibane, Mghala, den l5denAoulay, Beni Derkoul en Bou Toumour ontzet. Den 17den is ze te Tafrant en zijn de posten Aoudour, Dar Remich en Beni Derkoul weer omsingeld. De colonne verlaat Tafrant, dat onmiddellijk wordt ingesloten en gaat over Fez el Bali naar Kelaa des Sless. Een raid van partijgangers naar Ekissa, in W. richting, ondernomen, wordt door de Chleuh's verijdeld, de hellingen van het Bibane- massief weder door hen bezet. Den 19den slaagt een colonne 879

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 11