gestelde doelen, die bedekt worden door de rookpluimen der springende granaten. In de lijn der batterijen staat de kol. Frevdenberg met zijn staf. Langzaam beklimt de inf. de helling als bij een manoeuvre en weldra geven vuurpijlen aan, dat zij den top bereikt heeft. Het gros stelt zich op zijn beurt in beweging en doorwaadt de bra. Een brug, het vorig jaar daarover geslagen, is door de Ritanen vernield. Zij hebben eerst het houten bruggedek in brand gestoken en toen een deel van het ijzerwerk losgeschroefd om het in de dekking van de schuilplaatsen in hun stelling te verwerken. Als we deze genaderd zijn, kunnen we ons rekenschap geven van den arbeid verricht tot bescherming tegen onze projectielen. De geheele contra-helling van hun loopgravenlinie is bezaaid met uitgravingen, waarin zij, overigens nutteloos, dekking gezocht hebben De enkele zware stukken, die wij bij Taounat in batterij brachten, hebben de rotsen op de schuilplaatsen neer doen komen. Vele daarvan hebben zich begeven; de verdedigers, door een paniek bevangen, zijn gevlucht. Dit eerste succes is beslissend, gedurende de rest van den dag ondervinden wij geen grooten weerstand meer. Terwijl de groep-Gallais hpt. 835 beklimt, om vandaar de post Bou Azzoun te ontzetten, gaat de rest van de colonne tot Moulay Ain Djenane, waar zij kampeert tusschen den post en de beide blokhuizen, daartoe behoorend. Een daarvan heeft achtereenvolgens drie commandanten ver loren het ander is slechts een verhoogd schilderhuis, dat men langs' een ladder beklimt. Zijn bezetting bestond uit 5 Algerijnsche tirailleurs onder een korporaal. De verzetslieden hebben een loopgraaf gemaakt tot op 30 M. van het schilderhuis en daaruit aranaten geslingerd. De korporaal is 10 dagen geleden gesneu veld. Men heeft hem niet kunnen begraven, zijn lijk ligt beneden onder een deken. De anderen hebben volgehouden ondanks kogels en granaten en zijn niet ingegaan op de aanbiedingen tot overgang in dienst van den amrarmen beloofde hun niet alleen lijfsbehoud, maar ook geld en vrouwen. De colonne-Cambay heeft het niet zoo gemakkelijk gehad. Nadat de munitie van de haar toegevoegde artillerie geheel verbruikt is, roept zij de hulp in van den vliegdienst. De kol. Armengaud, overwegende dat de colonne-Freydenberg geen bijzondere moeilijkheden ondervindt en dus zijn steun kan mis sen dirigeert alle zeven escadrilles naar Mediouna en van 11.30 v. tot 1 n. worden de vijandelijke stellingen vóór Mediouna en aan den voet van den Tizerouane (ar. Tizerwan) en den Djebel Kheil onafgebroken gebombardeerd. Als de vijand ten slotte zijn stellingen opgeeft, vervolgen de vliegeniers hem met hun mi trailleurs, tot de invallende duisternis hen dwingt naar hun basis terug te keeren. Den volgenden morgen moet de colonne-Cambay overhaast naar Taza terug (van Ain Maatouf per vrachtauto) om 881

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 13