het hoofd te bieden aan een Rifaansche bedreiging in de streek van Sidi Belkacem. De colonne-Freydenberg heeft van 21/22 een rustigen nacht gehad. Den volgenden morgen steekt de groep-Mativet (3 bat. en 1 bg. bij.) de Ouergha over om de posten Si Mohamed, Srima, Ouled Azam en Bou Adel te ontzetten. Zonder moeite wordt die operatie uitgevoerd, maar bij het teruggaan langs de steile rotsen op den rechteroever van de Ouergha, waarover slechts een enkel pad leidt, vertragen de muildieren den marsch, waarvan de vijand, die tot dusver op een eerbiedigen afstand volgde, gebruik maakt om snel te naderen en de achterhoede aan te tasten op het moment, dat zij de rivier doorwaadt. Kort daarna is de groep in het bivak terugde verzetslieden beginnen op te dringen en, goed verscholen achter olijfaanplan- tingen, openen zij het vuur. Twee zijden van het carré worden in het bijzonder bestookt en beginnen verliezen te krijgen. Een compagnie van het Legioen en een halfbataljon Senegaleezen hebben het hard te verantwoorden. De zwarten aarzelen een oogenblik en deinzen eenige passen terug, maar op de roepstem van hun offi cieren hernemen zij dadelijk hun plaatsen. Bij het vallen van den avond gaan 10 (zegge tien) vrijwilligers van het Legioen onder een tweeden luitenant met de bajonet de loopgraaf bij het verhoogde schilderhuis, die door een aantal verzetslieden opnieuw bezet was, schoonvegen. Die tour de main maakt een eind aan de schietpartij. De kolonel heeft besloten anderhalf uur voor het aanbreken van den dag den marsch in te gaan naar Ain Aicha, want deze marsch terug vormt, althans voor wat betreft het eerste gedeelte, een vrij lastig op te lossen probleem. Het terrein is zoo chaotisch, dat de impedimenta artillerie, ambulancen, munitietrein, convooi, verplicht zijn het eenige pad te volgen, dat zich 4 K.M. ver langs een berghelling slingert in een langen lus en aldus een défilé vormt met onbegaanbaar terrein aan weerszijden. Om 3 u. v. verlaat het hoofd der colonne het kamp, maar de eerste K.M. is nog niet afgelegd, als de disselboom van een 75 m.M. caisson breekt en alles stopzetdan is het een bespanning, die stort. Men heeft meer dan een uur noodig om de schade te herstellen en het is dag, als eindelijk weer alles in beweging is. De verzetslieden, verrast door dit vroegtijdig vertrek, vertoonen zich aanvankelijk niet. De staart van het convooi is door het défilé, als de eerste kogels beginnen te fluiten. De marsch wordt dan echelonsgewijze zonder verliezen voortgezet tot den laatsten kam, dien van Dahar en Bab Ouender, maar dan daalt ook de heele berg op ons neer. De meest elementaire voorzorgen verwaarloozend, alsof zij reeds hun prooi in handen hadden, duiken de verzetslieden op in kleinere groepen eerst, dan in grootere en zelfs in massa's, die de artillerie uiteen doet stuiven en de vliegtuigen met bommen bedekken. De verliezen, door onze projectielen geleden, bekoelen nauwlijks het fanatisme der S82

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 14