zijnen der Legers moesten afleveren. Bovendien had elk Leger korps ook nog contracten met aannemers, die hun waren in de magazijnen der Legerkorpsen afleverden. Al deze goederen wer den door de leveranciers per spoor aangevoerd. Het gevolg daar van was: groote opeenhooping van voorraden op de stations, versperring van den spoorweg en enorme verliezen door bederf. Ten slotte waren de Legerintendanten dan ook gedwongen den aanvoer zelf in handen te nemen. Het duurde eenigen tijd, voor de orde op den spoorweg hersteld was. De opstoppingen moes ten eerst worden weggewerkt. Bovendien hadden door omkooperij nog steeds clandestiene verzendingen door de aannemers der Legerkorpsen plaats. Een bezwaar was ook, dat er voor beide Legers slechts één spoorweg beschikbaar was. Wel was er een instituut, dat met de centrale leiding van het spoorwegvervoer belast was, n. 1. de z.g. „Exekutivkommission", maar er was een chronisch gebrek aan samenwerking tusschen dit lichaam en de Intendance. Het gevolg hiervan was o. a., dat de treinen metver- plegingsbehoeften soms naar stations werden gezonden, die niet als eindstation waren aangewezen. Daar de karrentreinen dan reeds aan het eindstation stonden te wachten, werd daardoor natuurlijk groote verwarring gesticht. Maar niettegenstaande dit alles gelukte het, het eindstation Nogent van voldoende voorraden te voorzien. Het vervoer van Nogent naar den troep leverde echter nog grooter bezwaren op en had ten slotte tengevolge, dat de rantsoenen verminderd moesten worden. In het begin van October waren bij het 3de Leger n. 1. 1200 wagens te kort. De voertuigen van den etappedienst bevonden zich toen grootendeels nog ten O. van NancyToen langzamer hand een deel dezer voertuigen was aangetrokken, was er nog niet veel verbetering te bespeuren, daar verreweg het grootste gedeelte voor munitievervoer noodig was. Het Legercommando gelastte daarom een grondige exploitatie der plaatselijke hulpbronnen, terwijl de troepentreinen der Korp sen tot één geheel werden samengevoegd. De exploitatie der plaatselijke hulpbronnen had bij sommige eenheden zoo'n succes, dat de levering door aannemers beperkt kon worden. Contracten met aannemers mochten sindsdien alleen maar gesloten worden onder de uitdrukkelijke bepaling, dat niet van den spoorweg gebruik gemaakt mocht worden. Deze maatre gel ontlastte den spoorweg, maar had tot nadeel, dat in het etappegebied een groot gebrek aan paticuliere voertuigen ontstond. De door het opperbevel gelaste requisitie van voertuigen had dan ook niet veel resultaat. De nog beschikbare Fransche voer lieden trachtten zich zooveel mogelijk daaraan te onttrekken, terwijl de op deze wijze geformeerde treinen streng bewaakt moesten worden, daar geen gelegenheid tot ontvluchten ongebruikt voor bijging. 887

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 19