Den 23sten November kon het eindstation naar Lagny verlegd worden, terwijl in Duitschland 10 treincompagnieën gevormd waren, die langzamerhand ter beschikking kwamen. Midden De cember was men dan ook zoover, dat een geregelde aanvoer was verkregen en nergens gebrek geleden werd. Intusschen waren meer dan twee maanden noodig geweest Eind Januari 1871 werd de. spoorwegverbinding Parijs Nancy verbroken, doordat het partijgangers gelukte de brug bij Fontenoy op te blazen. Gelukkig had men 17 Januari den spoorweg Metz Mèzières Reims La Fère Creil Gonesse en Reims Soissons in gebruik kunnen nemen, langs welke verbinding nu de aanvoer kon plaats hebben. Betreffende den verplegingsdienst bij de onderdeelen verdient nog vermelding, dat de verpleging der voorposten zeer moeilijk bleek, daar deze troepen aan vijandelijk vuur bloot stonden, waardoor koken onmogelijk was. In het begin volstond men er mee hun een noodrantsoen mede te geven, maar toen het kouder werd, was dat niet voldoende. Alleen als aflossing overdag mogelijk was en de maaltijd achterwaarts genuttigd kon worden, kon deze moeilijkheid worden ondervangen. Het vervoer van het bereide eten naar den troep blijft in der gelijke gevallen een moeilijk probleem, dat naar gelang van de omstandigheden zal moeten worden opgelost. Dit is een van de redenen, waarom men in de moderne legers voor de interne ver pleging van den troep afzonderlijke functionarissen noodig achtde (korps) verplegingsofficieren, de functionarissen, waaraan de Heer A.J. B. in het Januarinummer van dit tijdschrift een artikel wijdt. Al is de aanvoer tot aan de hoofdverstrekkingsplaats voorbeel dig, indien niet gezorgd wordt, dat de maaltijden den troep tijdig bereiken, is het nuttig effect nihil. Dat aan deze laatste faze van de verpleging dan ook evenzeer de noodige aandacht besteed moet worden, behoeft geen betoog. En het zal duidelijk zijn dat het zaak is, voor deze functie flinke personen te bestem men, zooals ook in reedsgenoemd artikel betoogd wordt. Het Maasleger. Hoewel dit leger niet zulke groote magazijnen achter zich had als het 3de Leger, gelukte het hier binnen korten tijd een gere gelde verpleging te verkrijgen. In tegenstelling met het 3de Leger vertrouwde men hier niet op den aanvoer van achteren, maar streefde in de eerste plaats naar een goede landsexploitatie. Den lóden September werd Chantilly bezet en werden daar magazijnen opgericht, die door requisitie gevuld werden. Ook hier werd deze requisitie in hoofdzaak door de Cavalerie be werkstelligd, maar deze kweet zich veel beter van haar taak. De spoorwegen van het Noordernet werden zoo spoedig moge lijk weer in bedrijf gebracht. 4 October was het baanvak Beauvais- 888

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 20