Creil weer bruikbaar, terwijl midden October ook de overige daarvoor in aanmerking komende deelen in exploitatie genomen konden worden. Bij de Legerkorpsen werden veldbakkerijen op gericht en particuliere bakkerijen in bedrijf genomen. Niet alleen de Legerkorpsen, maar ook de Divisies richtten eigen magazij nen met reservevoorraden in. Bij het eindstation Chateau Thierry werd een Legermagazijn opgericht, waar de treinen der Legerkorpsen kwamen fourageeren. Op 27 October, na den val van Soissons werd het eindstation naar deze stad verplaatst. De goederen werden nu echter zoover mogelijk per spoor naar de Korpsen vervoerd en uitgeladente Mitry voor het Xllde Korps, te Goussainville voor de Garde en te Gonesse voor het IVde Korps, Daar evenwel de baan ten Z. W. van Soissons door een opgeblazen tunnel versperd was, moest het spoorwegvervoer over het baanvak Soissons—Villiers Cotteret door paardentractie worden vervangen. Den 23sten November was de tunnel echter hersteld en kon ook dit baanvak weer in gebruik worden genomen. De aanvoer van achteren liet ook voor het Maasleger veel te wenschen over. Van 28 November tot 28 December kwam, met uitzondering van 3 veetransporten, geen enkele verplegingstrein te Soissons binnen, alweer tengevolge van opstoppingen in de aanvoerlijn. De aangevoerde haver was meestal uitgeloopen en verrot, doordat ze te lang onderweg was geweest. Het rantsoen moest dan ook verminderd worden. Ook heden nog vormen de spoorwegen het belangrijkste hulp middel bij den aanvoer. Toch is, zooals uit het bovensiaande blijkt, het verplegingsvraagstuk volstrekt niet door het ter be schikking hebben van een spoorweg opgelost. De spoorweg is een instrument, dat alleen bij een zorgvuldige regeling behoorlijk functionneert. Bovendien is dit verbindingsmiddel zeer kwetsbaar en gemakkelijk door den vijand of door kwaadwilligen onbruik baar te maken. Dit alles geldt in hooge mate voor Java. Talrijk zijn onze spoorwegen allerminst; in de meeste gevallen zal slechts over één aanvoerlijn beschikt worden, die als regel slechts van enkel spoor is voorzien. Groote stations met ruime emplacementen zijn zeldzaam. Kleinere stations, die als uitladingsstation moeten dienen, zullen opstoppingen veroorzaken, tenzij de emplacemen ten tijdig worden verbeterd. Ook voor ons kleine leger zijn goede vervoersregelingen en uitgebreide voorbereidingen noodzakelijk. Vooral onze berglijnen met hun talrijke kunstwerken zijn zeer kwetsbaar. Groote bruggen zijn moeilijk, ja, wegens het ontbre ken van reservedeelen, misschien in het geheel niet te herstellen. Wij zullen dan ook verstandig doen, voor onzen aanvoer niet te veel op het ongestoord gebruik onzer spoorwegen te vertrouwen. 889

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 21