moest dan ook dit vee worden achtergelaten. Het operatietooneel leverde geen runderen, maar wel karbouwen. Deze zijn echter te log en te traag en volkomen ongeschikt om een colonne te volgen. Over het geheel genomen was de voeding der troepen goed. Een enkele maal slechts was de Intendance niet in staat een gedeelte van een colonne van voedingsmiddelen te voorzien, terwijl gedurende enkele tochten de troepen wegens gebrek aan draagkrachten niet volgens de schaftorder konden worden gevoed. Dit schijnt echter geen nadeeligen invloed van beteekenis op den gezondheidstoestand gehad te hebben. Wel kwam het eeni- ge malen voor, dat militairen, die een dag van voedsel verstoken waren geweest, zich daarna overaten, waardoor buikloop ontstond. Aan het einde der expeditie werd geconstateerd, dat de gezond heidstoestand der marechaussée het meest geleden had. Volgens den Chefarts der expeditie moet dit gedeeltelijk worden toegeschreven aan het door deze troepen toegepaste individueele voedingssysteem. Hoewel aan dit stelsel ook groote voordeelen verbonden zijn, moet niet uit het oog worden verloren, dat de meeste spijzen in een gezamenlijke keuken smakelijker bereid kunnen worden en het gebruik van brandstoffen bij gezamenlijke bereiding economischer is. Bovendien is de man maar al te gauw geneigd na een vermoeienden dag zonder eten te gaan slapen, daar het koken hem dan te veel is, terwijl dikwijls ook op het eten wordt uitgezuinigd om vivresindemniteit te sparen. Ook is bij individueel koken het toezicht op het uitsluitend gebruik van gekookt drinkwater veel moeilijker. Bij toepassing van het individueele voedingssysteem behoort dan ook een uiterst strenge controle op het eten van den man te worden uitgeoefend. 895

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 27