zich door kool te laten adsorbeeren, dan kan het ten slotte het oorspronkelijke gas geheel verdringen. In het algemeen kan men zegden dat een gas met een hooger kookpunt, een ander met een lager kookpunt verdringt {mosterdgas- phosgeen). b. Activiteit, capaciteit en effectiviteit. Onder activiteit wordt verstaan de snelheid waarmede en de mate waarin de vulling de gassen opneemt. Onder capaciteit wordt verstaan de hoeveelheid gas die per gewicht of ruimte eenheid door de vulling gebonden kan worden. De volgende beschouwing geeft een voorstelling van de be- teekenis van de activiteit. Een hard werkende man (strijdend) kan tot 60 L. lucht per minuut inademen. Aangezien echter de inademingsperioden slechts ruim de helft van deze minuut in beslag nemen, moeten wij daaronder rekenen met luchtsnelheden tot ca. 100 L. per minuut. Bij de afmetingen, die de gasmaskervullingbussen gewoonlijk heb ben, beteekent dit, dat ieder luchtdeeltje slechts ca. 0,1 sec. tijd heeft om de geheele vulling te passeeren. Meer tijd is er niet beschikbaar om de strijdstof die door de lucht medegevoerd wordt te verwijderen. Hoe grondig die afvanging moet zijn, blijkt uit de volgende overwegingen In slechts zeer zeldzame gevallen kan de lucht die de vul lingbus passeert tot l°/0 oorlogsgas bevatten. Maar reeds een gasconcentratie van 0.001 °/0 kan in vele gevallen reeds noodlottige gevolgen hebben, zelfs als men slechts enkele oogenblikken er aan is blootgesteld geworden. Laten wij buiten sporige gevallen echter buiten beschouwing en bepalen wij ons slechs tot wat wij op het gevechtsveld kunnen aantreffen, dan is het noodzakelijk dat de gasmaskervullingbus ten allen tijde de oorlogsgasconcentratie zal moeten kunnen verminderen van ongeveer 0,1 tot onder 0,0001 °/0 in den tijd van 0,1 sec. Langeren tijd heeft de vulling ieder luchtdeeltje immers niet onder behandeling. Dat is een zware eisch, doch in werkelijk heid is men veel verder gekomen. De beteekenis van de capaciteit is natuurlijk vanzelfsprekend. Het mag natuurlijk niet voorkomen dat de man ieder oogenblik zijn vullingbus moet verwisselen. Teneinde een volledig begrip te krijgen betreffende de werkingswijze van een vullingbus, is het gewenscht iets uitvoeriger na te gaan, wat er werkelijk ge schiedt in een koollaag, waardoorheen een bepaalde oorlogsgas concentratie geleid wordt. Na een bepaalde tijdsduur (afhankelijk van de activiteit en capaciteit) zal de bus (koollaag) een weinig gas doorlaten. Die tijdsduur noemt men de levensduur van de kool. Tot onmiddellijk voor het einde van die tijdsduur heeft de kool al het gas dat doorgeleid werd afgevangen de effectiviteit bedroeg tot dat moment 100°/0. Wordt na eenigen tijd het door- 900

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 32