de afstand vanaf de voorkant van de bus, die immers evenredig is met den verloopen tijd. De met strijdstof vermengde lucht stroom doorloopt de kool in de richting van den pijl. In het stadium dat de fig. 2 aangeeft, is de met dubbelgearceerde lijnen aangegeven oppervlakte A. B. B, A„ dat deel van de kool dat volledig met gas verzadigd is en dat dus niet meer aan de adsorptie deelneemt, terwijl het oppervlak C. C, E, E. een weer gave is van dat deel van de kool, dat tot nog toe niet met het gas in aanraking is geweest. Alleen in de laag die aangegeven wordt door het vlak A, B, C, C. heeft de adsorptie op dit tijdstip plaats. Deze laag wordt daarom de werkende laag genoemd, De kromme B,C geeft dus een beeld van het beloop der adsorptie in de opeenvolgende lagen kool. Als de adsorptie nu verder gaat, zal A,B,C,C., zonder dat de afstand A,C verandert, vooruitschuiven naar EE, waarna het gas door de vullingbus begint te lekken en de toestand intreedt, die in beeld is gebracht in fig. 1. c. Het activeeren van kool. De edelste vorm waarin kool voorkomt is de diamant. Verder komt de kool als graphiet en amorphe kool (anthraciet-steenkool- bruinkool-turf) in groote massa's voor. De laatstgenoemde kool soort is ontstaan door verkooling van plantaardige stoffen onder afsluiting (onder de aardoppervlakte) van de lucht. Onder actieve kool wordt koolstof verstaan, die onder bepaalde omstandigheden op andere (chemische) stoffen of mengsels een zekere werking kan uitoefenen, zonder zelf van chemische samenstelling te veranderen. Een eerste eisch te stellen aan gas maskerkool is dat zij amorph is. Zware koolwaterstoffen (en teerstoffen) mogen niet in de poriën geadsorbeerd zijn, omdat anders het adsorbtie vermogen tegenover strijdstoffen in belang rijke mate zal verminderen. Houtskool op gewone wijze verbrand heeft onvoldoende ad- sorptievermogen om als vulling in een gasmaskerbus dienst te doen. Onder activeeren van kool wordt verstaan de structuur van de oorspronkelijke kool dusdanig te wijzigen, dat de poreusiteit verhoogd wordt, door nieuwe poriën te openen en bestaande poriën grooter oppervlakte te geven Om een zoo goed mogelijke kool als grondstof voor de activeering te verkrijgen moet de verbranding bij zoo laag mogelijke temperatuur plaats hebben en moet het hout in een betrekkelijk dunne laag uitgespreid wor den. Heeft men aldus de best mogelijke kool gemaakt, dan wordt zij onderworpen aan het activeeringsproces. De activeering van kool kan op verschillende wijzen worden uitgevoerd. Bij het activeeren met lucht wordt de kool in retorten gepakt die, terwijl er lucht doorheen gevoerd wordt, tot 400° C. verhit 902

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 34