d. De afhankelijkheid der adsorptie van de te gebruiken gassoort, gasconcentratie en de mi crostructuur van de kool. Houtskool kan van verschillende houtsoorten gemaakt worden. Men denke daarbij aan kool verkregen uit cederhout, mahonie hout, vijgenboomhout, ijzerhout, diverse vruchtenpitten, cocos- schaal, beenderen enz. De eene koolsoort zal beter gas adsorbeeren dan de andere. In het hiervolgende lijstje worden de tijden weergegeven, die aangeven, hoe lang verschillende koolsoorten een bepaalde chloor- pikrine-concentratie volledig kunnen adsorbeeren, waarbij aan- geteekend wordt dat de kool in het laboratorium bereid was. Grondstof Versnelde chloorpicrineproef Levensduur min. (service - time) Wilde vijgenboom Cederhout Bergmahonie Ironwood Braz. noten Ivoornoten Cocosnootschalen ld. 7,3 16,0 16.3 20,8 32,2 47,0 58.4 64,4 Zaagsel Roet Bitumineuse kool Anthraciet 40,0 50,5 46,8 40,7 Gebriketteerde poedervormige materialen. 904 n A e,genaarchgheid verdient alhier vermelding van een bericht in de N. R. Ct. van Aug. 1918, waarin het navolgende vermeld werd „Ue Glasgow Herald schrijft, nu mag wel bekend gemaakt worden waarom de regeerino- zoo dringend vroeg om notedoppen en pitten van steenvruchten. Ze worden verkoold en gebruikt in de gasmaskers, welke de soldaten als bescherming" tegen de giftige gassen dragen. Geen andere thans bekende stof is zoo geschikt voor dit doel. De aldus verkregen houtskool heeft een grooter opslorpende kracht dan die, welke uit andere stoffen wordt verkregen. Fruit is tamelijk schaarsch, maar toch zijn er in eene week honderden tonnen noodig, en de regeering hoopt dat in elke stad en elk dorp een ver- eeniging voor het inzamelen van de pitten zal worden ineengezet. Aan de hotels en restaurants is reeds verzocht, elke pit of notedop te bewaren. In verschillende districten zijn ook reeds pitten en doppen clubs opgericht. De leden dier clubs verbinden zich plechtig om gedurende de volgende maanden te zorgen dat geen enkele pit of dop verloren gaat. Behalve de pitten van versche vruchten kunnen natuurlijk ook die van dadels en pruimedanten wor den gebruikt. Ook kokosnootschillen zijn uitmuntend bruikbaar"

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 36