zoekers staan daar echter sceptisch tegenover en hebben van een belangrijke capaciteitsverhooging tot dusverre weinig gemerkt. Er is momenteel echter een bepaalde koolsoort bekend, die zooda- mg goede eigenschappen bezit, waardoor toevoeging van chemi- calienkorrels overbodig geacht wordt. De onder A. en B. genoemde tekortkomingen van de kool, komen daardoor dus te vervallen en rest ons alleen nog maatregelen te treffen om de onder C. genoemde tekortkoming te ondervan- gen. Het komt dus hier op neer dat rook en nevel absoluut onvoldoende door de kool worden afgevangen. Hiervoor is be- noodigd een nevelfilter. g. Nevelfilter. Indien men in het algemeen in den gasoorlog spreekt over het gebruik van gassen, is dit voor de meesten duidelijk, doch feitelijk niet juist. J De meeste strijdstoffen gedragen zich als een zuiver gas en worden dan ook door de kool geadsorbeerd. In een gas toch be wegen zich de moleculen met een buitengewone snelheid in rechtlijnige bewegingen, terwijl zij door wederkeerige botsingen voortdurend van richting veranderen. Een dergelijk molecuul zal dus, indien het de koollaag passeert, vroeg of laat tegen een koolkorrel opbotsen, waardoor het geadsorbeerd wordt. Er zijn echter^ strijdstoffen die, nadat zij op het gevechtsveld verspreid zijn zich met als een gas, doch als een rook of nevel gedragen. (Dit zijn o.a. de meeste arsinverbindingen (niesgassen)en naar men beweert kan mosterdgas, indien verspreid met een groote vonnen) sPringstof, instede van gas, ook gedeeltelijk nevel Deze soort strijdstof bestaat dus in verstoven toestand niet uit moleculen, doch uit veel grooter partikeltjes, welke rook en neveldeeltjes genoemd worden. Deze neveldeeltjes zijn (zie hierna) veel grooter dan de gasmoleculen en zijn trots hun kleinheid toch weer zoo groot en zwaar, dat hunne beweging ten opzichte van de gasmoleculen zeer klein is. Juist door hunne geringe snelheid, kan bij inademen een groot deel ervan zich een weg banen door de kanalen tusschen de koolkorrels, zonder dat zij dus onderweg met eenige koolkorrel in aanraking komen. Men noemt deze deeltjes nevel, indien zij uit zeer kleine Woeisro/-deeltjes en rook indien zij uit zeer kleine vaste deelties bestaan. J De diameter van een gasmolecuul varieert tusschen IX 10-8c M tot 2,5X10-8 c.M. De afmetingen der rook en neveldeeltjes zijn J 'n Amerika neemt men aan dat bij gebruik van mosterdgas in bri- gevalIen'mosterdgasmosteid^5 ontstaat en in 10 o/0 908

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 40