langstelling in de technische zijde van het Leger in Nederlandsch- Indie wordt gewekt. °e eigenlijke titel van bedoelde fabriek isArtillerie Construc tie Winkel. Brrr, wat een naam nietwaar. Het doet ie denken aan zoo n timmermanswinkel uit de 17e eeuw en heusch niet aan een bedrijf waar ongeveer duizend werklieden een bestaan vinden. Vandaar dat ik ook als opschrift heb gekozen, „de artillerie constructie werkplaatsen", waarin de stille hoop ligt dat ter gelegener tijd de omdooping zal plaats hebben. Traditie is schoon, maar zij moet niet leiden tot begripsverwarring. En nu rijst bij mij de vraag hoeveel Artilleristen weten iets van die werkplaatsen af, waar de A. C. W. behoort bij het Wa pen der Artillerie. En daarnaast hoeveel Officieren van andere Wapens en Diensten kennen het bestaan dier werkplaatsen en ten slotte heeft het groote publiek in onzen tijd niet het recht om alles te weten wat ons Legeren hare voorzieningen aangaat' Volgens mijn meening zeer zeker wel. Het is dan ook een verheugend feit dat Zijne Excellentie de Commandant van het Leger publicatie heeft toegestaan. Een tweede vraag rijst onmiddellijk naast de eersteen wel de ze Waarom oordeelen troepen-Officieren over het algemeen wei nig apprecieerend over het werk van hun technische collega's Het is een niet te miskennen factor dat het gros der mensch- 'nie' technisch is aangelegd. Zij voelen weinig voor deze richting en wel omdat zij zich naast het theoretisch weten niet het practisch kunnen eigen maken. Ook in deze leemte wil ik trachten te voorzien. Ik hoop aan hen die hun schouders ophalen over technische vraagstukken eemg inzicht te geven in de moeilijkheden die vaak overwonnen moeten worden. Het is zoo gemakkelijk te gebruiken wat anderen hebben ge wrocht, veel eenvoudiger dan het zelf te maken en de mensch is eerder geneigd te vernietigen dan op te bouwen. Het is aan den hedendaagschen mensch om te bouwen en van een ruw stuk ijzer te maken een schoon geheel. Doch hiervoor is noodig in de eerste plaats wijsheid om te ontwerpen en kracht om te voltooien en te geraken tot een schoone uitkomst. Men voegde mij eens toe: „Ja, als jullie paarden maakten zou de belangstelling overweldigend zijn", maar wat hebt ge alleen aan paarden zonder de vuurmonden erachter? Wellicht zullen enkelen mij willen toevoegen: „Kent ge zelf het troepenleven wel?" Ik kan U hierop antwoorden: „Zeer zeker zoowe in Holland als in Indiëen vermeen ik dus hierover wel' degelijk mijn oordeel te kunnen hebben. Het was een onderschei ding indien men bij een der technische inrichtingen van het Leger werd geplaatst. En het was dan ook met vreugde dat ik in Januari 1916 mijn bestemming naar de pyrotechnische werkplaats te Bandoeng volgde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 46