Sindsdien ben ik bij de techniek gebleven en heb daarvan tot op heden nog geen moment spijt gehad. Als het (J allen in Uw werkkring gaat zooals mij, kunnen wij tevreden zijn. Maar dat neemt niet weg dat naast Uw eigen werk niet alleen waardeering, doch ook belangstelling moet bestaan voor het werken van anderen. Het heett ontegenzeggelijk belangrijke voordeelen indien een aanstaand technikus eerst eenige jaren bij den troep doorbrengt om alle nooden en behoeften op technisch gebied, daar te leeren kennenterwijl dan tevens de gelegenheid bestaat om tot uiting te doen komen de richting' waarin zoo iemand het meest economisch gebruikt zal kunnen worden, hetzij bij den troep dan wel bij de technische inrichtingen van het Leger. In de volgende bladzijden stel ik mij voor te behandelen A. Een geschiedkundig overzicht van de tot standkoming van den Artillerie Constructie Winkel van de vroegste tijden tot wat heden die fabriek is, hieraan vastknoopende enkele be grippen welke tot leidraad moeten strekken bij den opzet van een bedrijf als de A. C. W. B. De samenstelling en indeeling. C. Een rondgang door de fabriek met een globale beschrijving van de in elke werkplaats vervaardigde artikeleneen be schrijving van enkele bijzondere werkstukken, alsmede een bespreking van de meest op den voorgrond tredende machines met hunne werkwijze, terwijl aan elke bijzonderheid een klein stukje theorie zal worden ingevoegd, toegelicht door foto's. D. Over het personeel, de leiding, de werkplaats-administratie, de boekhouding en de economie van het bedrijf in het algemeen. E. De A. C. W. als algemeen legerbelang. F. Eenige persoonlijke beschouwingen en de expositie op de Xe Jaarbeurs te Bandoeng in 1929. A. GESCHIEDKUNDIG OVERZICHT. Bij de bestudeering van deze kwestie heb ik waardevolle gegevens gevonden in de artikelen verschenen in het Artilleristisch Tijdschrift 4e Jaargang Juli 1920: Een Indische Artillerie Werk plaats door S. Ka Iff; en in het Indisch Militair Tijdschrift 87, Jaargang 1926, No. 3 Het vijfenzeventig jarig bestaan van den Artillerie Constructie Winkel door J. D. A. de Fremery. Wij lezen daar dat in 1801, luidens de Realia werden: „de Javasche ministers gequalificeert om te Soerabaja een nieuwe wapenwinkel te laten enigeeren." Zeven jaren na deze ordonnantie kwam de bedoelde inrichting tot stand onder den toenmaligen Gouverneur Generaal Daendels. 915

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 47