Doch „im Qroszen und Ganzen" gelden voor beide dezelfde regels en wetten, waaraan strikt de hand moet worden gehouden. De eerste vraag die zich onmiddellijk aan ons voordoet is: hoe groot moet het bedrijf worden opgezet? Deze vraag kan natuurlijk bij een klein fabriekje, waar de arbeidskracht geleverd wordt door enkele menschen, geheel buiten beschouwing blijven. Deze vraag was echter voor de in Bandoeng te vestigen A.C.W. van het grootste belang en nu zeven jaren na de overbrenging blijkt reeds dat verschillende werkplaatsen te klein zijn en zeer zeker uitbreiding behoeven. Nu is bij den bouw op uitbreiding naar het Oosten gerekend, een waarlijk niet geheel'juisten opzet. Waar in een machine-hall verschillende onderdeelen zijn ondergebracht wordt uitbreiding in de lengte-richting altijd een lapmiddel, temeer als naar de zijde waar eventueele bijbouwing zou moeten plaats vinden reeds enkele gebouwtjes zijn verrezen, die eerst dienen te worden opgeruimd. Ook is het een groot nadeel dat door een voorgenomen even tueele uitbreiding in de lengte-richting de privaten onmogelijk ver weggelegd moeten worden, waaraan zulke nadeelen kleven dat reeds op den A. C. W. is moeten worden overgegaan tot een zeer uitgebreid stelsel van controle op de bedoelde gemakken met de noodwendig daaraan verbonden uitgaven. Ziehier een factor die bij den bouw of liever bij het ontwerp in alle conse quenties moet worden overzien. Kleine oorzaken hebben vaak groote gevolgen, en wanneer de gevolgen van financieelen aard zijn, worden zij als regel dubbel zwaar gevoeld. Waarom nu reeds uitbreiding noodig is? Door aankoop van nieuw geschut, waarvan de constructie veel ingewikkelder is dan van het oude en waardoor dus de herstel lingen veel en veel meer arbeidskracht vorderen dan voorheen, waaraan gepaard gaat het invoeren van verschillende machines die deze ingewikkelder werkzaamheden eenvoudiger, vlugger en nauwkeuriger kunnen doen dan werklieden, is oppervlakte noodig om deze werktuigen op te stellen. Zoo zien we dat de tegenwoordige geschutherstelwerkplaats reeds veel te klein is geworden voor de herstellingen aan het moderne snelvuurgeschut, dat de instrumentmakerij aan opper vlakte zeer veel te kart komt, daar de invoering van verschillende instrumenten, de aanschaffing van meerdere machines noodzake lijk maakte, terwijl de werktuigkundige inrichting door de aan maak van verschillende gebouwen nog steeds niet kan beschikken over een goede uitslagplaats. 920

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 52