Uitbreiding, een woord van slechts elf letters, maar overziet bij den opzet van Uw bedrijf de noodzakelijke gevolgen die aan dit kleine woord vastzitten. Bij elke onderneming, bestaande of op te richten, is de aan wezigheid van een werkplan een gebiedende eisch. Bij reeds in bedrijf zijnde ondernemingen is het werkplan, de werkwijze van het oogenblik. Bij aandachtige beschouwing van dit plan wordt onmiddel lijk de kapitaalsbehoefte gedemonstreerd en wel door die zaken die niet in het productie-proces opgaan, alsde vastgelegde middelen, waarnaast we aantreffen de grondstoffen of productie middelen, terwijl we tevens de beschikking hebben over de aan wezige goederende magazijnsvoorraad, en een rij toevallig waarden. De vastgelegde middelen worden dus bepaald door de omzet die we met ons bedrijf kunnen en willen, dus bij den A C.W. moeten, maken. Zoo moet een electrische centrale berekend zijn op een zooda nige productie dat op het drukste uur van den dag, toch ieder zijn benoodigde hoeveelheid electriciteit kan krijgen. Dergelijke bedrijven zijn ingericht op zgn. topbelasting. Dit is noodwendig bij de Artillerie Constructie Werkplaatsen; waar de werktuigen berekend moeten zijn om elke mogelijke her stelling te kunnen verrichten en vooral in oorlogstijd, geheel onafhankelijk moeten zijn, geheel anders. Het spreekt dus dat met den opzet reeds de mobilisatie- en oorlogsgevolgen moeten zijn overwogen en deze uitkomsten moeten dan verdisconteerd worden in den bouw. Het is een bekende zaak dat in bovenge noemde gevallen ontzagwekkend vele werkzaamheden moeten geschieden. De totale oppervlakte moet hierop reeds zijn inge steld. Natuurlijk kunnen we tijdelijke gebouwtjes opstellen op nog braakliggend terrein, maar onze dure machines zullen we daar liefst niet opstellen, afgezien nog van de onmogelijkheid om over beweegkracht te beschikken, op elk punt van het fabrieksterrein. Ziehier een speciale eisch aan een Legerinrichting te stellen. Men kan nu eenmaal een dergelijke fabriek maar niet volstoppen met machines die wellicht nooit gebruikt zullen worden, tenzij in oorlogstijd. Kan dus een aanmaak met hulpmiddelen geschie den, dan koope men geen speciale werktuigen. Dit nu is bij den opzet van den A. C. W. ook niet gebeurd. De werktuigen waarover beschikt wordt zijn nagenoeg alle continue in bedrijf en dus noodig voor de tegenwoordige werk zaamheden en zeer zeker dringend benoodigd voor de eventueel te verwachten arbeidsverrichtingen. Een tweede, in belangrijkheid voor bovenstaand eerste punt niet onderdoend, is de magazijnsvoorraad, dus de hoeveelheid op te leggen grondstoffen, die voor het bedrijf noodig zijn waar- 921

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 53