mede dus ten nauwste samenhangt de bouw van onze magazijnen voor opbewaring van die hoeveelheden. De magazijnsvoorraad is afhankelijk van de productie Men diene zich nauwkeurig op de hoogte te stellen van de verhouding die er zal bestaan of alreeds bestaat tusschen de grondstoffen en het afgeleverde product, deze factor is van het meeste belang want al loopt een bedrijf een tijd lang vol, toch komen eens de perioden van weinig werk. We zijn dus verplicht het mini mum, het maximum en het normale verbruik van onze te ver werken grondstoffen te kennen. Te groote magazijnsvoorraad is kapitaalsverlies, doch brengt tevens de risico met zich dat we te duur koopen en als het oogenblik van verbruik daar is, we op de markt veel goedkooper terecht kunnen. Ook een magazijns voorraad die berekend is op alle eventueele mogelijkheden van het bedrijf, is verkeerd. Hier in Indie verkeeren we ten dien aanzien in een speciale positie. Toch kan niet genoeg gewaarschuwd worden tegen het opleggen van te groote voorraden, die men dan plotseling na jaren opbe- waren, met daaraan klevend renteverlies, daarna met veel kapi taalverlies, als z. g. n. overtollige goederen van de hand moet doen. Vooral fnuikend als men korten tijd nadien plotseling een bestelling krijgt, waarbij men die vroeger overtollige materialen toch moet gebruiken en ze dan weder in kan koopen tegen den gangbaren marktprijs. 6 Het boekje „overtollige goederen" spreekt voor zich zelf en behoeft niet gecommentarieerd te worden. Op de verdere details van het werkplan en uitvoering zal ik terugkomen bij de behandeling van personeel, leiding, enz, slotte wil ik het nog even hebben over het vestigings plan" bij het in het leven roepen van een bedrijf, dient dit met uiterste nauwkeurigheid onder de loupe te worden genomen. Vele faillissementen zijn het gevolg van een verkeerde ligging. Natuurlijk zal hiervan bij een overheidsbedrijf geen sprake zijn maar daar wordt instede van een bankroet de post uitgaven dus danig opgevoerd dat men verbaasd staat over het geldverslindend bedrijf. Gelukkig is dit bij geen onzer Artillerie inrichtingen in die mate het geval al zou door een andere terreinkeus meer naar het wooncentrum toe gelegen nog wel iets te besparen zijn geweest ïn^het midden latende of een dergelijk groot terrein aanwezig Ter bepaling van de capaciteit van het bedrijf moet men uitgaan van dat onderdeel, dat het geringste vermogen heeft, hierbij rekening houdend met eventueele aanschaffing van buiten. Zoo zal b. v. een gieterij dusdanig moeten zijn ingericht dat zij altijd

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 54