maximaal belast is. Is er een momenteele grootere behoefte, dan wordt hierin voorzien door uitbesteding bij andere fabrieken. Zoo moet dus elke onderafdeeling van een fabriek steeds maximaal belast zijn. Het is wel merkwaardig dat in de door mij bezochte groote bedrijven, nagenoeg steeds als gebiedende eisch werd gesteld, het bij voortduring vol belast zijn van de gieterij. Dit is een absoluut logische zaak. De overtollige werklieden uit de bankwerkerij, draaierij, enz. kunnen in perioden van slapte, gebruikt worden voor herstel lingen aan de verschillende machines en in het uiterste geval ontslagen worden, daar men van de aanvulling van deze ambachts lieden vrijwel steeds verzekerd kan zijn, indien de toestand bij de fabriek zich wijzigt. In de gieterij, waar de vormers en gieters, zooals ik U aan stonds zal doen zien bij ons bezoek aan deze werkplaats, een speciaal soort vaklieden zijn, die voor andere werkzaamheden veelal niet of minder goed bruikbaar zijn, is het dus eenigzins anders gesteld. Goede vormers liggen niet voor het oprapen en de opleiding tot dit vak duurt jaren, zoodat het dus van het grootste belang is, indien men eenmaal over goede krachten beschikt, deze te behouden. In tijden van weinig of geen gietwerk zouden deze menschen ontslagen kunnen worden, maar dan is men ze kwijt, terwijl het aan den anderen kant een hard gelag is voor een fabrieksdirectie om aan die arbeiders loonen te moeten uitbetalen voor niet ge- presteerden arbeid. Het is dan ook bij den A. C. W. een voortdurend streven, te zorgen dat de gieterij steeds op een dergelijke hoeveelheid gietwerk kan rekenen, dat ontslag of anderszins is uitgesloten, waarmede ge paard gaat de zekerheid dat wij in tijden van eventueele mobilisatie steeds kunnen beschikken over een kern van vormers en gieters die hun vak grondig verstaan. Het is dan ook gelukkig te prijzen dat de gieterij van den A. C. W., dank zij zijn voortreffelijk gietwerk, tot nu toe steeds volop heeft, zoodat de capaciteit waarop dit onderdeel is ingesteld als normaal moet worden aangemerkt. Onder de zooeven reeds genoemde vastgelegde middelen zijn onder meer begrepen, de terreinen. Deze zijn te splitsen in terrei nen voor onmiddellijk gebruik benoodigd en het uitbreidings terrein. Bij den aankoop van het terrein beslist niet alleen de koopsom. Vaak zal een hoogere koopsom worden geaccepteerd als n. 1. blijkt dat het renteverlies van het meerdere bedrag der grondprijs, opweegt niet alleen, doch voordeelen biedt tegen de groote uit- 923

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 55