gaven aan transportkostentransportkosten niet alleen voor den aanvoer van de materialen, de afvoer van het afgewerkte product; doch het vervoer van personeel verhoogt dezen post vaak niet onbelangrijk. De grondprijs is ten slotte de minst geldende factor in het industrieele bedrijf, waar dit den partikulier betreft; voor een Legerbedrijf zijn vaak deze factoren van grooter invloed. Van grooten invloed op de vestigingsplaats zijn de navolgende punten lste: de vindplaats van den grondstof. 2e de transportkosten. 3e de omvormingskosten. In het algemeen zien we dat de meeste industrieën zich ves tigen onder den drang van het afzetgebied. Dit gaat natuurlijk niet geheel op voor den A. C. W. welks afzetgebied de Magazijnen van Oorlog en den Troep omvat. Tot in de 18e eeuw is het afzetgebied, de vestigingsplaats geweest. Het groote voordeel lag hierin, dat de transportkosten uiterst gering worden. Dikwijls wordt de vestigingsplaats beheerscht door de vind plaats van den onontbeerlijken grondstof Zoo zien we in Holland, de papierfabrieken op de Veluwe, omdat daar ijzervrij water te krijgen was, benoodigd voor de witpapierfabrikage. Zoo zijn er natuurlijk nog vele factoren die de vestiging beïn vloeden. Weber noemt o. a. de materiaalindex een niet te verwaarloozen factor inzake de keuze van vestiging, tusschen vindplaatsen en afzetgebieden. Ik zal hierop echter in dit artikel niet verder ingaan, daar ik mij heb voorgesteld alleen de grondprincipes die de vestiging beheerschen, te behandelen en daarom niet al te veel in details kan afdalen. Ik heb het reeds naar voren gebracht, dat een niet te verwaar loozen factor, ja zeer zeker een die het bedrijf beheerscht, de transportkosten zijn. Bij elk groot bedrijf is de vracht beslissend bij de keuze van vestiging. Deze post wordt voorzeker niet onbelangrijk verhoogd als hierin nog een post personenvervoer zit, terwijl hier mede van invloed is de loonfactor. De fabrieken van Philips gloeilampen werden te Eindhoven gevestigd omdat daar veel goedkoope vrouwelijke arbeidskrachten te verkrijgen waren. Vrouwelijke arbeidsprestatie's worden altijd veel minder gesalarieerd dan gelijkwaardige mannelijke. Op de voor- en nadeelen aan vrouwen arbeid verbonden, zal ik niet ingaan omdat bij den A. C W. van vrouwelijke arbeidsverleening geen gebruik wordt gemaakt. 924

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 56