We moeten er dus ook op letten of ter plaatse goede arbeids krachten zijn te verkrijgen. Een vestiging, ver buiten het wooncentrum van de arbeidskrach ten is ten sterkste af te raden, tenzij men de arbeiders woningen heeft bij de fabriek. We moeten hierbij de mentaliteit van het arbeidend gedeelte wel degelijk in beschouwing nemen. In Culemborg heeft de Trio-sigaren fabriek dit vraagstuk op gelost en zijn zoodoende heelc straten ontstaan waar de arbei ders door de fabriek worden gehuisvest, welke straten zich van het overige stadsgedeelte onderscheiden door hun eenigszins mo- notonen bouw. Ook de steen- en pannenfabrieken in het Utrechtsche hebben dit op gelijke wijze trachten op te lossen. Dergelijke buurten kenmerken of kenmerkten zich door een zeldzame krotterige woningbouw en hun bij uitstek vervuilden toestand. Vermoe delijk dateeren deze huizen nog uit de periode toen, voor al in deze industrieën, de arbeider en zijn gezin als fabrieks- eigendom werden beschouwd. In onze moderne maatschappij is voor deze toestanden geen plaats. En als ge dacht dat het uit humaniteitsoverwegingen was dat deze fabriekshuizen er zijn, zijt ge jammerlijk bezijden de waarheid. Het werk op zoo'n fabriek vangt des zomers zeer vroeg aan en eindigt ook laat zoodat een ver weg wonen van de arbeiders niet toelaatbaar was. Wellicht is dit in de laatste jaren veranderd en verbeterd. In het buitenland wordt zeer goed voor het woningvraagstuk gezorgd en wil ik hier de fabrieken van Carl Zeiss te Jena als voorbeeld noemen, terwijl in ons land de oliefabrieken Calvé, van Marken, te Delft, vermelding verdienen Maar hier in Indië hebben we rekening te houden met de psyche van de Inheemsche bevolking. Het vraagstuk heeft men hier trachten op te lossen door zoo genaamde werklieden kampoengs, die te vinden zijn te Manggarai bij Meester-Cornelis en te Kiara-Tjondong behoorende bij den A. C.W. Deze bouw te Kiara-Tjondong heeft een tweeledig doel gehad. Ie. In Bandoeng zitten we nu niet dadelijk in een centrum van industrie, zooals te Soerabaja en Batavia. De vestiging te Bandoeng is geleid door andere overwegingen en is hierbij de factor: zijn er goede arbeidskrachten te krijgen op de volgende wijze tot oplossing gebracht. Men heeft gerekend op de kern van goede arbeidskrachten die mede gekomen is van Soerabaja. Natuurlijk sterft deze kern op den langen duur uit. Vandaar dat ook steeds getracht wordt aanvulling van prima werklieden van elders te verkrijgen. De destijds mede gebrachte vaklieden hebben in den loop der jaren de hier aangenomen menschen voor zoover noodig de grondige vakkennis bijgebracht. 925

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 57