wezig, doch 7m. breede bordessen geven gelegenheid ook in ver dieping te kunnen stapelen. Tegenover de magazijnen liggen de bureaux, t.w. die van den Directeur of Hoofd, de bedrijfsleiders der verschillende werk plaatsen, het hoofd der werktuigkundige afdeeling, de teekenzaal, het archief, de boekhouding en het kantoor voor personeele zaken, tegenwoordig het kantoor voor het hoofd van het bureau admi nistratie. Tegenover de schitterende fabrieksgebouwen en magazijnen steken de kantoren wel zeer sterk af. Gehouden in uiterst soberen stijl, met zeer gering comfort doen zij bij het binnentreden niet bepaald aangenaam aan. (zie afbeelding 2). Een aangename, prettige omgeving komt in het algemeen de werk zaamheden stellig ten goede en daarom zal het geen verwondering wekken dat wel eens het verlangen opkomt naar een goed gemeu bileerd, in prettige kleuren geschilderd of gecalcaried kantoor. Bezie eens de kabinetten van de hoofden van diensten op het Departement van Oorlog. Ach, ja ze zijn wel netjes, maar een bezoek aan de gebouwen van Gouvernements Bedrijven zal U over tuigen dat bij de inrichting van de bureaux van het Leger slechts soberheid als eisch is gesteld. Maar „a la guerre comme a Ia guerre" bij het Leger is luxe overbodig, wij zijn slechts practisch. Zoo ligt dan daar, wel wat ver buiten Bandoeng, een fabriek die binnen niet al te langen tijd zal zijn geëntoureerd door'de andere legerfabrieken, en ten volle voldoet aan de haar opgedragen taak, n.l. te voorzien in den aanmaak en de herstelling van oorlogsmate riaal voor het Leger, waartoe dan in de allereerste plaats moet worden gerekend het materieel, dat door de magazijnen van Oorlog aan de korpsen in bruikleen wordt afgestaan, het zgn. artillerie materieel, terwijl ook werkzaamheden worden verricht voor andere Wapens en Diensten, andere Departementen en voor partikulieren. Dat aan een dergelijke fabriek, welke heeft te zorgen voor het intakt blijven van de wapenen (behalve de draagbare, die hersteld worden in de Werkplaatsen voor Draagbare Wapenen te Meester- Cornelis), waar het geringste foutje noodlottige gevolgen kan hebben, waar vaak menschenlevens mede gemoeid zijn, hooge eischen moeten worden gesteld, zoowel aan het personeel als aan de te verwerken materialen, zal U in het volgende duidelijk worden. B. SAMENSTELLING EN INDEELING. Zooals ik reeds in het eerste gedeelte aangaf zijn de verschil lende werkplaatsen ondergebracht in drie zeer groote werkplaats gebouwen, (afbeelding 3) In het meest noordelijke gebouw: de Zadelmakerij, de Hout werkplaatsen, waaronder de machinale houtbewerkingsafdeeling, 929

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 61