In een afzonderlijk gebouwtje zijn ondergebracht: de plaatwer kerij, waarnaast de gashouder voor acetyleengas, met annex de zuurstofcentrale en de harderij. De optische af deeling, die is inge deeld bij de instrumentmakerij beschikt over een modern nagenoeg geheel van glas voorzien gebouw, overeenkomstig de eischen des tijds. Ook de bibliotheek beschikt over een alleen staand gebouwtje, waarin vroeger de optische inrichting was gehuisvest. Bij het betreden der fabrieksterreinen, bevinden zich ter rechter zijde: de ziekenzaal, bestaande uit een kleine kamer waar een korporaal-ziekenverpleger de eerste medische hulp verstrekt bij eventueel voorkomende ongelukken in de werkuren. Zwaar ge wonden kunnen zoo spoedig mogelijk geëxpedieerd worden naar de ziekenzaal Tjikoeda-Pateuh. Naast deze geneeskundige ruimte staat de motorbrandspuit, zoodat deze steeds onmiddellijk bij de hand is. Aangrenzend aan deze lokaliteit is de portiersloge met telefooncentrale. Deze loge wordt 's nachts gebruikt als wachtlokaal van de bewaking. Even achter dit kleine gebouw komen we aan het vroegere expe ditielokaal, waarin nu de modelzaal is ondergebracht, terwijl de eene helft tevens dient voor het bergen van fietsen van de werk lieden. Achter deze beide ruimten bevinden zich de waschlokalen (afzonderlijke badgelegenheden met douches en gelegenheid voor het reinigen van de handen). Ter linkerzijde van den hoofdingang vinden we de kantoren, van den directeur, den hoofdingenieur, de bedrijfsleiders, archief, hoofd administratie bureau, adjunct-bedrijfsleider, teekenzaal, personeels- afdeeling en boekhouding, terwijl een ruime kamer gelegenheid geeft bezoekers te ontvangen. Eindelijk staat op het terrein nog een groote loods, vroeger gebruikt als geschutloods, tegenwoordig benut ten behoeve van de opleiding tot telefoonhersteller, terwijl de voor malige schaftloods dient voor het tijdelijk opbergen van in herstelling komende kanonnen, die nog niet onmiddellijk in behandeling kun nen worden genomen. Een afzonderlijke lichtdrukinrichting voltooit de indeeling van de gebouwen en de samenstelling van den A. C. W. 931

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 65