940 4. De mate, waarin de sub lb be doelde, en onder 3 nader omschre ven taak kan worden vervuld, wordt nauwbepaalddoor onze financieele en personeele krachten. Het totaal voor land- en zeemacht per jaar te besteden bedrag kan een bepaalde fractie van de gewone jaarlijksche inkomsten niet te boven gaan. In het algemeen zal het cijfer, dat het bedrag dier fractie over de laatste jaren voorstelt, niet belang rijk kunnen worden overschreden. 5. De Zeemacht in Nederlandsch- Indië bestaat uit: a. de zeegaande vloot, b. het drijvend materieel voor lo cale verdediging en versperring, c. de maritieme luchtmacht en d. de maritieme inrichtingen aan der. wal. Het deel sub a heeft een sterkte van ten minste 2 kruisers, 8 jagers en 12 onderzeebooten, onverminderd de mogelijkheid om aan een of meer van deze schepen krachtens Koninklijke machtiging tijdelijk eene andere bestemming te geven. Voor de zeegaande vloot wordt Soerabaja als basis voltooid. De toegangen naar die haven zullen door batterijen met middelbaar geschut aan den wal worden be schermd. 6. De sterkte van het Leger, daar onder begrepen de Europeesche militie, aan infanterie wordt be paald door hetgeen noodig is voor de vervulling van de sub la (en 2) bedoelde taak. Voor zoover de infanterie op Java is gelegerd, wordt zij georgani seerd, bewapend en uitgerust, alsmede versterkt met hulpwapens en diensten, voor de neutraliteits- handhaving (met steun van de Vloot op Java) en wel in het bijzonder voor Een uitrusting met hulpwapens van alle infanterie op Java inclusief alle dienstplichtigen is naar de meening van het opperbestuur niet noodza kelijk. Slechts dat deel voor het leger, dat bestemd zal kunnen worden om op te treden tegen neutraliteits-schen- dingen op Java, behoeft te worden uitgerust met hulpwapens, diensten, enz. Dit zal aanleiding kunnen geven tot bezuiniging op verschillende on derdeden van het leger, al was het alleen maar om het budget niet te zien stijgen met de kosten voor neutraliteitsschending op Balikpapan en Tarakan:

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 74