943 DEPARTEMENT DER MARINE. WELTEVREDEN, den 26sten September 1929. Onderwerp: 75 jarig bestaan Kon. Inst. voor de Marine. In de 9e aflevering van het Indisch Militair Tijdschrift van dezen jaargang werd door de Redactie een kort woord gewijd aan het jubileum van de offi ciersopleiding der Koninklijke Marine, waarin gelukwenschen en goede wen- schen werden uitgesproken-mede namens de lezers van het tijdschrift. Tevens werd een artikel opgenomen waarin ons jubileum herdacht werd. Ik moge-uit naam van de Marine-Officieren in deze gewesten-Uw college oprechten dank betuigen voor de sympathieke aandacht die het aan ons diamanten feest heeft willen wijden. De Vice-Admiraal, Adjudant i.b.d. van Hare Majesteit de Koningin, Commandant der Zeemacht en Hoofd van het Departement der Marine in Nederlandsch-Indië. (w.g.) ten Broecke Hoekstra. 9. BOEKAANKONDIGING. We mochten ontvangen le. Het 18de jaarverslag van de Koninklijke Vereeniging „Koloniaalinstituut", 1928, welk een goed beeld geeft van de veelzijdige werkzaamheden van dit Instituut. We noemen als zoodanig o. m.het verrichten van encyclopaedisch werk voor Nederlandsch Indië, de verzorging van het Museum, de centrale boekerij, de uitgifte van publicaties, de inrichting van Koloniale afdeelingen op verschil lende Jaarbeursen en tentoonstellingen, het houden van voordrachten en colleges, de ontwikkeling van den Voorlichtingsdienst op het gebied van handel, nij verheid, landbouw, scheepvaart, assurantie-wezen, etc., inlichtingsdienst voor betrekkingzoekenden in Ned. Indië. Het jaarverslag bevat tal van gegevens omtrent deze verschillende werkzaamheden alsmede een overzicht van de verkregen aanwinsten zoowel op stoffelijk als op literair gebied. Zooals be kend ressorteeren o. m. onder het instituut de afdeeling Handelsmuseum, de afdeeling Volkenkunde, de afdeeling Tropische Hygiene alsmede verschillende fondsen tot bevordering van wetenschappelijke onderzoekingen. 2e. Het jaarverslag van het Koninklijk Magnetisch en Meteorologisch Observatorium te Batavia. 3e. Vier en dertigste jaarverslag van het Krijgsgeschiedkundig archief van den genaralen staf in Nederland, vermeldende de nasporingen en studiën op het gebied der Nederlandsche en der Nederlandsch-Indische krijgsgeschie denis. V. w. b. de z. g. Koloniale afdeeling lezen we, min of meer teleurge steld „Door gemis van personeel en de vele werkzaamheden voor Afdeeling A. „(Krijgsgeschiedenis te land), zijn in het afgeloopen jaar, op het Algemeen „Rijksarchief, geen afschriften en excerpten genomen kunnen worden uit het „aldaar aanwezige verbaal met relatieven van het Departement voor het „Publieke Onderwijs, de Nationale Nijverheid en de Koloniën.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 77