953 de beteekenis van den dieselmotor voor vliegtuigen critisch in beschouwing neemt, een zeer belangrijk artikel, omdat de beschreven ondervindingen en de gemaakte conclusies steunen op talrijke proeven, ook voor wat betreft de beteekenis van dieselmotoren voor auto's. Tevens vonden we erin een uit eenzetting van het Amerikaansche standpunt dat terzake wordt ingenomen. Mil. Wochenblatt. No. 2. Juli 1929. Technischer Rundblick" van kolonel Bliimner bevat ditmaaltechnische bijzonderheden op scheepvaartgebied (strijd motor- en stoomschepen) electrische beweegkracht; de Voith-Schneider-pro- pellor die de rollen van scheepsschroef en stuur beide overneemt en in staat stelt tot buitengewoon snelle manoeuvres); electrotechniek (Fernsehfunk, Bildfunk, Funkdienst der Kampfwagen)tankafweerinfanterie-geschutca mouflage van kustgeschut; uitbranden van marine-geschut(waartegen parafine op het projectiel afdoende bescherming schijnt te geven)een nieuw Engelsch strijdgas (dat onzichtbaar, smaak- en reukloos zou zijn en alle gesmaskers doordringt)industrieele mobilisatie. Camouflage. Heerestechnik. No. 7. Juli 1929. „Etwas über Tarnnng itn allgemeincn and. über Schalltarnung im besonderen" majoor Ir. O. Kubitza. Schr. betrekt het geluid (dus het gehoor) ook in de werkzaamheden op het gebied der camouflage, betoogt dat ook de smaak niet buiten beschouwing mag blijven, aangezien men zal trachten strijdgassen kleur- en reukloos te maken, of wel, men tracht door het opzettelijk verspreiden van een gaslucht of het veroor zaken van een gassmaak den vijand het idéé te geven dat strijdgassen worden gebruikt, waardoor hij, indien e.e.a. niet door een chemische reactie wordt opgehelderd, wordt gedwongen het gasmasker te gebruiken. Behandeld worden vervolgens„Het doel der geluidcamouflage" en „Is het mogelijk den knal van vuurwapens te dempen Wat dit laatste betreft, men schijnt op dit gebied de laatste jaren groote vorderingen te maken door toepassing van mechanische en chemische procédé's of een combinatie van beide. Echter de „door de kopgolf veroorzaakte knal zal zich altijd aan de menschelijke greep onttrekken, zelfs dan, als we misschien eens tot het electrisch geschut zijn gekomen". Techniek der genie. Mil. wissenschaftliche und technische Mitteilungen. Mei-Juni-nununer 1929. Der DonauÜbergang bei Krems 1927". Een in opdracht van het Bondsministerie van oorlog samengestelde bijdrage, waarin een verslag gege ven wordt van den brugslag tijdens een grootsch opgezette oefening. Talrijke foto's zijn in den tekst opgenomen. Verbindingsdienst. Mavors No. 7 Juli 1929. „De door den commandant van het bataljon in fanterie te verzorgen verbindingenkapitein G. Stiirm „De B.C. handhaaft het verband in zijn bataljon, alsmede met hoogere en neven-commandanten door inlichtingsgroepen, officieren-inlichter, verbindingsdetachementen, vlieg tuigen, persoonlijk overleg, gezichtsverband, en het in bedrijf brengen der diverse in of voor het bataljon beschikbare verbindingsmiddelen". E.e.a. wordt nader toegelicht, waarna de Verb. Afd. van het bataljon nader wordt besproken. Deze Verb. Afd. dient te bestaan uit den Cdt. (luitenant), een telefoonsectie en een optische sectie. Wat het telefoonmaterieel betreft wordt gerekend op: 1 eenheidscentrale, 6 lichte veldtelefoontoestellen en 18 k. m. lichte veldkabel. Schr. schetst de verb, mogelijkheden in verschillende gevallen, waarbij de te verzorgen verbindingen worden gesplitst in: 1. de verbindingen naar binnen (met de vier compagniescommandanten, uitkijk-en waarnemings posten; met en in eventueel toegevoegd inf. geschut) en 2. de verbindingen naar buiten (met regts. comdt.rechter-neven bataljons-comdt.Iinker-neven bataljons-comdt.de hem ondersteunende artilleriede gevechtsleiding (divisie-comdt.).

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 87