vite et fort sur le premier foyer ou sur le foyer principal (de l'insurrection)" van le père Bugeaud, de klap, zooals dat ten onzent heet, blijft uit. Toch heeft de amrar nog niet zijn geheele macht tot ontwik keling gebracht tusschen de O. Aoulay en de O. Amzez staan 1000 Rifanen, 4000 Djebala en 5000 opstandelingen, totaal 10.000 geweren van de O. Amzez tot de Ouergha2500 geweren, w.o. 600 Rifanen tusschen de Ouergha en de Boven-Leben600 opstandelingen en 800 Rifanen; aan de O. Msoun: 1500 Gheznaia en Rifanen; nabij de Moulouya: 500 Mtalsa en Rifanen. In het geheel 20.000 geweren, met niet meer dan 6000 Rifanen. Evenwel komen berichten binnen van een groote con centratie, waarbij artillerie, te Souk es Sebt Targuist, blijkbaar de algemeene reserve. Andere concentraties worden gemeld te Touerta en Chechaouen, de laatste onder bevel van Kheriro met Oued Allal en Ouezzan als vermoedelijke doelen. Gelukkig voor de Franschen toont de strategie van Si Mohand de gewone verschijnselen van dergelijke volksoorlogen het zich stellen van meerdere doelen tegelijkertijd, het zich door nevendoelen (de belegering van posten) laten afleiden en het noodeloos achter houden van reserves. Een stoot met man en macht tegen Fez en de voorspelling omtrent de Aid es Serir ware verwezenlijkt. Het 37ste Regiment vliegeniers onder den kolonel Armengaud, doet in de gegeven omstandigheden, wat het kan en dat is zeer veel. Verdeeld over de centra Meknes, Ouezzan, Fez en Taza, heeft het hulplandingsterreinen te Beni Malek (Ouezzan), Souk el Arbaa de Tissa, Drader en Deridj. De lichte vliegtuigen Breguetl4A2 doen zelfs herhaaldelijk met succes landingen buiten de genoem de terreinen. Aanvankelijk beschikt men aan het N. front over 6 escadrillesden 29sten April worden 4 secties van de escadrilles van Z. Marokko daarbij aangetrokken, terwijl op den zelfden datum 2 escadrilles van Algiers naar het front vertrekken, drie dagen later gevolgd door 4 andere escadrilles van Algiers en Tunis. Hun eerste opdracht, verkenning van 's vijands opmarsch heeft niet de verwachte resultaten. De Rifanen weten zich handig voulus d' Astar, de Sker, du Bec de Canard vers Ouezzan, une flamme s al- lume dans les, yeux froids des gens. Repli stratégiqueles Maures y voient un aveu d'infériorité. Le riche fasi est partagé entre deux sentiments contra- dictoires: l'orgueil devant les suecès temporaires du chef qui est de leur foi, et la crainte de ses succès. Parmi eux, nul n'ignore que la domination d Abd el Krim amènerait l'anarchie et la ruine. Pour parler de la guerre les fasi (inwoners van Fez. C.) baissent la voix et les yeux. Toutes leur pensees sont pour elle. II ne leur est pas agréable que Ton cherche a connaitre cette pensée. Ce manque de franchise ne signifie pas absolument, en pays d Islam la trahison. Nancy George. Fez pendant la guerre. 111. 4/7-'25, p. 8.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 9