van alle kanten door de artillerie onder vuur genomen, niet houd baar warende beste troepen zouden er niet in gebleven zijn. Overigens heb ik twee maanden geleden te Bab Ouender onder het vuur van onze 120ers de bergbewoners in wanorde hun loopgraven zien verlaten, wat hun echter niet belet heeft ons twee dagen later zoo vinnig mogelijk aan te vallen. De veel mis bruikte rnoreele uitwerking Begin Augustus debarkeeren de in Juli door Painlevé bewil ligde drie divisies en van dat moment begint Abd el Krim's downfall, die echter aan zooveel bekwamere pennen tot onder werp gediend heeft, dat, met het oog op de reeds in dit tijd schrift gevorderde onbescheiden plaatsruimte, voegzaam daarheen kan verwezen worden. Slechts zij nog vermeld, dat volgens Lambel de gevechten van de eerste twee maanden den Fran- schen zijn te staan gekomen op een verlies van 1500 dooden en vermisten en bijna 3000 gewonden, zoo inheemschen, legion naires als Franschen. Een verlieslijst van het D. v. O. vermeldt van 15/4—'25 tot 25/5—'26 1306 dooden, 294 vermisten en 562 overleden aan ziekte. Deze lijst beperkt zich echter tot de Europeanen. Alvorens te eindigen worden nog enkele kantteekeningen ge steld allereerst op de gedragslijn van een aantal postcten, tevens civiel gezaghebbers (officiers de renseignements). De meesten hebben zich gehouden aan hun defensieven opdracht, zijn zelfs, waar de vijand hun daartoe gelegenheid liet, tot versterking van hun post middels loopgraven en gedekte onderkomens overge gaan. Ook tegenover de omwonende bevolking betoonden zij zich passief. Deze was lang niet overal, zelfs niet benoorden de Ouergha, tot den opstand geneigd. De amrar paste evenwel het beginsel toeWie niet voor mij is, is tegen mij en een zich niet onmiddellijk bij hem aansluiten, werd gruwelijk gestraft. Daartegenover stond de goedertierende houding van het Fransche protectoraat altijd tegen berouwhebbende verzetslieden aange nomen en zoo had men geen keus. Te Mzoua meldt de kaid de nadering van Rifaansche ruiterij en vraagt aan den postct. om bescherming. Deze verklaart zich buiten staat die te verleenen Twee uur later werpen de mannen van Mzoua granaten naar den post. Elders toont de bevolking reeds begin 1925 een dubbelzinnige houdingde It. Franchi schrijft in zijn journaal„Combien de forces avez-vous? me demandaient les indigènes qui venaientau poste nous vendre des poulets et des oeufs. Je leur donnais un chiffre fantaisiste. Oh répliquaient-ils, ce n'est pas cela, nous sommes au courantvos bataillons au repos, dans la région de Fez, ne dépassent pas la douzaine. Les chefs indigènes qui jusqu'ici s'étaient montrés déférents et dociles envers nous mar- quaient maintenant de la mauvaise volonté. Leur demandait-on de faire faire les corvées d'eau et de bois nécessaires pour 973

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 19