Overigens toont de Abd-el-Krimgeschiedenis aan, dat een kolo niaal leger niet straffeloos ondervinding en lessen uit den strijd tegen den I. V- kan verwaarloozen. Een fifty-fifty I. V. -B V. verdeeling, ook bij voordrachten en grootere oefeningen, zal het wetenschappelijk peil van ons officierskorps allerminst doen dalen; integendeel, de studie van en de opleiding en oefening tegen een I. V. zijn niet eenvoudig. Zelfs leiden de prestaties van het Marok- kaansch bezettingskorps in den grooten oorlog, vergeleken bij die tegen Abd el Krim, tot de gevolgtrekking, dat de tactiek tegen den I. V. vrij wat moeilijker is aan te leeren en toe te passen dan die tegen den B. V. Bij deze gelegenheid zij er tevens op gewezen, dat de locale kennis bij de troepen op Java voor uit breiding vatbaar is en het beoefenen van Atjehmethodes op Java tot absurde voorstellingen leidt. Om maar een voorbeeld te noemen is een huis op Java van een geheel andere constructie als een Atjehsche woning. Op Java prepareere men zich tegen een moge lijken vijand op dat eiland en raadplege daartoe de krijgsgeschie denis. Aan het voorstellingsvermogen van den troep, reeds geprangd door A. V. O. en onderwijsoefeningen, wordt dan geen geweld aangedaan en zoo worde weder, als vroeger bij de overigens niet onvolprezen methode-Christan, het synthetisch element, onmis baar in den strijd tegen den I. V., bij de opvoeding van den soldaat tot ontwikkeling gebracht. CAMURS. 978 De terminologie I. V. wordt hier gevolgd, omdat deze een algemee- ner begrip omvat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 24