gevoerde oplossing van de sectie en in de tusschengelegen terreingraduatie's een overeenkomende tusschenvorm van ont wikkeling. Door een dergelijke naderingsmethode bereiken wij dan, dat de commandovoering niet moeilijker wordt gemaakt, dan bepaald noodig is, doch daarnaast verkrijgt men aldus het groote psychologische voordeel, dat de sectiecommandant meer malen zijn onderdeel met de stem kan beheerschen en zijn sectie weer volkomen in de hand heeft. Dat deze voortdurende for matiewijzigingen tijdverlies zouden opleveren, heeft de practijk gelogenstraft en meermalen is ons kunnen blijken, dat de tijd, welke met die formatieveranderingen is gemoeid, in het niet zonk bij den tijd, die noodig is om in een opgelosten vorm door bedekt terrein te marcheeren. In terreinen, waar sawahvlakten en kampongcomplexen elkaar regelmatig afwisselen, zooals men in Indië veel aantreft, denken wij ons de nadering over het sawahterrein in een opgeloste tormatie, welke zich na het binnendringen van de kampong samenbalt aanvankelijk in de diepte en vervolgens van de vleugels uit naar het midden in de breedte, zoodat zich langzamerhand steeds grooter wordende gesloten afdeelingen vormen tot ten slotte de sectie geheel gesloten is. Aldus doorschrijdt de sectie de kampong om vóór het betreden van de volgende sawahstrook eerst in de breedte en al voorwaarts gaande in de diepte tot een opgeloste formatie over te gaan. Is de te doortrekken kam pong van geringe diepte, zoodat het aansluiten onmiddellijk weer zou gevolgd moeten worden door het openen, dan blijkt zulks vanzelf, in de eerste plaats door de verkenners, die tijdig moe ten melden, indien zij het open terrein bereiken en voorts, door dat het aansluiten naar het midden langzamerhand plaats heeft. Zooeven beweerden wij dat de tijd, die noodig is om de veiligheidspatrouille bij het betreden van open terrein voorsprong te doen krijgen min of meer automatisch ontstaat, welke bewering thans wel geen nadere toelichting meer zal behoeven. Ten slotte rest ons na te gaan op welke wijze de sectie commandant zich de noodige waarborgen schept oin bij een eventueel verrassend stooten op den vijand de naderingsvorm zoo snel en zoo zeker mogelijk in een gevechtsformatie om te zetten, m.a.w. hoe hij zijn vuurkracht en stootkracht zal moeten groepeeren. Het kan uiteraard geen verwondering baren, dat deze aange legenheid bij de gehouden besprekingen in het brandpunt van de belangstelling stond en dat een groote verscheidenheid van denk beelden ter zake werd gehuldigd, want het is immers juist de tegenwoordige organisatie, welke de mogelijkheid voor tal van variatie's heeft geschapen. Allen waren het erover eens, dat in de gesloten sectie de k.m. groepen aan den staart van de sectie thuis behooren, zoo- '986

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 32