het gebruik van gemengde groepencombinatie's als gevechtsvorm, hopen wij straks nader in beschouwing te kunnen nemen. Rest ons thans de bespreking van de wijze van naderen, waarbij telkenmale voor het betreden van het open terrein de k.ms. in stelling worden gebracht om deze, wanneer de sectie veilig het bedekte terrein heeft bereikt, weer aan te trekken. Een consekwente doorvoering van deze methode zou met zich brengen, dat men de gekozen werkwijze moet aanvangen op het oogenblik, dat de sectie uit het compagniesverband wordt los gemaakt, aangezien de sectiecommandant reeds vanaf dit oogen blik met alle mogelijkheden moet rekening houden, zooals wij reeds eerder hebben betoogd. Dan zal het echter wel duidelijk zijn, dat vergeleken bij andere naderingsmethoden de onderhavi ge een buitengewone verlenging van de naderingsperiode ople vert, waartegenover alleen het voordeel van een weinig meer veiligheid zou kunnen worden gesteld. Dit voordeel is echter slechts schijnbaar, aangezien n. o. m. de veiligheid ook zonder dat voldoende is verzekerd en het surplus aan veiligheid dus overbodig is. Veelal zal een dergelijke verlenging van den na- deringsduur reeds uit tactisch oogpunt niet te aanvaarden zijn, doch behalve dat kleven aan de bedoelde methode ook zeer groote nadeelen van moreelen aard. De infanterie wordt toch aldus noodeloos lang blootgesteld aan 'svijands wapenwerking, waartegenover zij geen daadwerkelijke actie vermag te stellen, een omstandigheid, die deprimeerend werkt. Het is daarom plicht om deze periode zooveel mogelijk te bekorten en de in fanterie zoo spoedig als het kan de moreele ontspanning te brengen, door haar in staat te stellen zich met eigen krachten met den vijand te gaan meten. Het wil ons daarom voorkomen, dat deze wijze van naderen onvoorwaardelijk moet worden ver worpen. Zij is slechts toelaatbaar indien de aanwezigheid van den vijand bereids is vastgesteld, doch dan is de nadering zij het dan wellicht slechts tijdelijk in het gevecht overgegaan. 111. Het gevecht. Zoodra de gegevens omtrent den vijand vasteren vorm gaan aannemen en de afstand tot dien vijand zoodanig gering is ge worden, dat de infanterie binnen korten tijd zelf tot den vuur- strijd kan worden geroepen, dan gaat de naderingsfase over in het gevecht. Bij onderstaande beschouwingen laten wij het geval, dat de sectie plotseling, d.w. z zonder waarschuwing van boven af op vijand sluit, buiten bespreking, want doet een dergelijk geval zich voor, dan is van georganiseerden weerstand nog geen sprake, dan betreft het een incidenteel geval, een weerstand, die als regel zeer plaatselijk zal zijn. Hoe de sectie- 990

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 36