geleverd werd. Men had gedurende dezen marsch dikwijls regen, waardoor het slachten zeer bemoeilijkt werd. Den 19den Mei was de colonne weer over Ber Rechid en Camp du Boucheron naar Si Sliman teruggekeerd. Nu begint men een nijpend gebrek aan brandhout te krijgen. Ondanks de nabijheid van het bosch van Zaïda gelukt het niet hout aan te koopen, daar de bevolking zich niet laat zien. Den volgenden dag brengt een konvooi te Bu Znicka wel 3 rantsoenen levens middelen, maar geen hout, zoodat men genoodzaakt is de troepen in het naburige bosch zelf brandhout te doen verzamelen. Aanvoer van volumineuze artikelen als zacht voer voor de paarden en brandhout is alleen mogelijk als men ruim in zijn transportmiddelen zit. Plaatselijke aanschaffing van brandhout is ook in verschillende deelen van onze koloniën zeer moeilijk. Dit ondervond men o. a. gedurende de Bali-expeditie in 1905. Het daar aangekochte „brandhout" verdiende ternauwernood dien naam en moest duur betaald worden. Het bestond in hoofdzaak uit afge vallen takken, scheeden van den klapperboom, e. d. Voor brood bakken was deze brandstof niet te gebruiken. Hiervoor moest hout van Java worden aangevoerd. De aanwezigheid van boomen verschaft nog geen behoorlijk brandhout, daar pas gekapt hout te nat is. In theorie lost men dit vraagstuk wel eens op, door eenvoudig de noodige kampong huizen af te breken. Doch men zal inzien, dat dit een zeer krasse maatregel is, zelfs in oorlogstijd, waartoe men slechts in het uiterste geval mag overgaan. Ten slotte zij er de aandacht op gevestigd, dat aan de ver schillende landaarden (Franschen, Senegaleezen, e. a.) waaruit de Fransche troepen waren samengesteld, een en hetzelfde rantsoent verstrekt werd. Verstrekking van verschillende rantsoenen brengt te velde bijna onoverkomelijke bezwaren mee. Behalve de om slachtige berekeningen, die hiervan het gevolg zijn, worden ook de fourageeringen ten zeerste bemoeilijkt, daar verpakking der verschillende artikelen in hoeveelheden van een bepaald aantal rantsoenen, waardoor weging overbodig wordt, hierdoor onmo gelijk is. Een vlotte verpleging onder alle omstandigheden is alleen mogelijk, als den grootst mogelijken eenvoud wordt be tracht. Daarom zijn ook verstrekkingen tegen betaling te velde af te keuren. Deze brengen een extra administratie mede, die zeer omvangrijk kan worden, zooals in Chaouïa dan ook werd ondervonden. En te velde behoort alle administratie tot het hoogst noodzakelijke beperkt te worden. Daarom verstrekke men te velde, aan een ieder, officieren en minderen, Europeanen en Inheem- schen, hetzelfde oorlogsrantsoen, zonder meer. In verdere be hoeften kan ieder voor zich dar. voorzien in de veldcantines. 1008

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 54