Hoe men het gebruik van de Zw. Mits. ook bekijkt, steeds zal men bij de toepassing de Zw. Mits. zien, a. optredend in voorste lijn. b. schietend door openingen (toevallige met opzet open gelaten deelen in het vuurfront). c. schietend over eigen troepen. d. schietend vanuit flankeerende opstellingen, zooals de kapt. Tielrooy in het I. M. T. 1929 No. 8 aangaf. Wij dachten bij de bespreking meer aan een aaneengeschakeld vuurfront. Het schieten vanuit flankeerende opstellingen kan uit den aard der zaak slechts door vleugelafdeelingen of betrekkelijk kleine zelfstandige eenheden worden toegepast (Bat. Regt.). Omtrent het optreden in voorste lijn hebben wij voldoende gezegd. Wij zijn er tegen omdat de oorlogservaring bewezen heeft dat het gelijk staat met zelfvernietiging. In verband hiermede zouden wij willen wijzen op het artikel van den kapt. Tielrooy blz. 722. Hier wordt n. 1. aangehaald het artikel van R. N. Haremaker in de Militaire Spectator No. 7 van 1928, waarin o. m. staat aangegeven, dat de Madsengeweer-fabriek een mitrailleur construeerde die veel lichter was dan de bestaande en wel in voorste lijn zou kunnen optreden. Het optreden in voorste lijn kan mogelijk zijn, maar nooit gelooven wijdat dit wapen dan als moderne Zw. Mitr. gebruikt kan worden, ook meer achterwaarts opgesteld. Bijna alle landen hebben affuiten van ruim 30 K.G. voor de Zw. Mits. en hoogstens kan men zeggen, dat de affuit „voldoet". Nieuwe ontwerpen voor een moderne 8 m. M. Zw. Mitr. zijn eer zwaarder dan lichter. Niet vergeten moet worden, dat Denemarken momenteel het eenige land is waar men in het Bat. de lichte Mitrals eenheids- Mitr. voorstaat. Wij komen hier straks op terug. Voor moderne Zw. Mits. kunnen wij dan ook niet van opinie veranderen, omdat we in een nieuwen oorlog weer gestraft zou den worden. Wij kunnen het ons ook zoo goed voorstellen. Wanneer wij het moderne Inf. gevecht beschouwen en wij nemen daarbij in aanmerking het gewicht van een moderne Zw. Mitr., den tijd benoodigd om de Mitr. schietvaardig te maken, het aantal bedieningsmanschappen er omheen (minstens 3) dan zouden wij het vreemd vinden indien een oorlog iets anders zou leeren. Zelfs al zou men een moment in voorste lijn staan de Infie gaat voorwaarts, men moet die beweging door vuur mogelijk maken, dus vuren, blijven staan en onmiddellijk komt er een scherm Infie voor het wapen, m.a.w. men moet óf een opening hebben of 1014 Zie ook het Wetenschappelijk jaarbericht der Indische Krijgskundige Vereeniging 1928 Blz. 40.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 60