De werklieden stroomen binnen en begeven zich naar de pen- ningkasten, (zie afbeelding 5) waaruit elk zijn fabriekspenning neemt, en spoeden zich naar de werkplaatsen, waar de opzichter van elke werkplaats appèl houdt en de werklieden indeelt. Zeven uur Een doordringend gebrom van het ring- signaal dat in elke werkplaats luidt weerklinkt (we zouden het kunnen vergelijken met een verkouden claxon), de motoren wor den aangezet, komen spoedig op toerental en langzaam eerst, daarna vlugger tot het normale is bereikt, zet het bedrijf zich in beweging. De werklieden hebben hun gereedschappen ter hand genomen, de verschillende banken worden bediend en over het geheele fabrieksterrein begint het intensieve leven, het gedruisch van een groote fabriek. Het mechanisme is in gang gezet en zal zich met een half uur tusschenpoos op gang moeten houden tot half vier in den middag. Ziezoo, Mijne Heeren, ge hoort het, we kunnen beginnen de werkplaatsen binnen te gaan en zullen dan aanvangen met de meest noordelijk gelegen ruimte om in het zuiden te eindigen, in de hoop, dat er juist gegoten zal worden wanneer we bij de gieterij zijn aangeland. T Maar ge kunt er gerust op zijn, want dit schouwspel zal U niet onthouden worden. Wilt me dan volgen. We begeven ons naar het ziekenrapport. Het is juist aangevangen en een twintigtal werklieden verdringen zich voor de beperkte ruimte, om van onzen korporaal genees kundige, de noodige heeling voor hun aardsch omhulsel te ont vangen. Van hier gaan we de penningkasten bezichtigen en we zien den portier ijverig bezig met het opnemen van de penningen welke niet zijn afgehaald door de werklieden en die dus op het werk ontbreken. Een vluchtig bezoek aan de portiersloge met de telefooncen trale aeeft ons de overtuiging dat er weer gang in zit, want de mandoer der telefoon heeft geen oogenblik rust. Alle werkplaatsen hebben een eigen telefoontoestel dat verbonden is met de directie, de bedrijfsleiders, hoofd bureau-administratie, hoofd werktuig kundige afdeeling, de boekhouding, en de magazijnsdienst, alles door tusschenkomst van de centrale. Twee stadslijnen zijn even eens nagenoeg steeds in gebruik. Wij wandelen nu langs de lorriebaan, die alle werkplaatsen onderling verbindt, door alle werkplaatsen heen loopt en uitgaat van de expeditie, naar de Zadelmakerij. Een beeld van het werkplaatsencomplex geeft afbeelding b. De gebouwen aan de linkerzijde zijn de metaalwerkplaatsen, terwijl rechts vooraan nog juist de wacht met de telefoon cen trale is te zien, waarachter de expeditie is gelegen. Wat ge dus hier aanschouwt is het halve emplacement aan de voorzijde ge zien Het moet u opvallen hoe goed onderhouden en zindelijk 1019

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 65