de omgeving is. Goede diepe afvoergoten zorgen voor een be hoorlijke wegvoer van het overtollige water. Het is een van de voorname factoren een Indisch fabriekster rein zoo schoon mogelijk te houden. Niet alleen dat het wer ken in een zindelijke fabriek veel aangenamer is dan in een rom- melpakhuis, zooals er op Java zoovele worden aangetroffen, maar het voorkomt ziekten, en daarmede gepaard gaande verloop van werkvolk. De foto is genomen op het oogenblik dat de arbeiders zich naar de verschillende werkplaatsen begeven, waarheen wij hen nu zullen volgen. De Zadelmakerij. Afdeeling 1 en 2. Denkt nu niet, dat, afgaande op den naam hier alleen zadels worden vervaardigd. Dat zult ge onmiddellijk zien bij het bin nentreden, in de groote rustige hall. Ge bespeurt een eigenaar dige lucht, welke Uw reukzenuwen niet al te aangenaam aan doet, een lucht inhaerent aan lederwerkplaatsen en het gevolg van de gelooide huiden. Aan lange tafels zitten hier de inheemsche werklieden hun arbeid te verrichten. Wij zijn hier in afdeeling 1, de afdeeling voor handwerk. En ik zou hier al dadelijk willen overnemen wat ge op elk Maspero sigarettendoosje kunt lezen Aucune main cl' oeuvre ne peut égaler la finesse de ce travail. Het fijnste lederwerk wordt hier vervaardigd. Zie eens naar die tasschen, die ingewikkelde foudralen, die fijne tuigdeelen, dat ingewikkelde werk aan de rij- en draagzadels, dat minitieus afwerken van die scheden voor verschillende sabels, het in spanning vereischend afwerken van schermhandschoenen en andere schermartikelen en ge zult me moeten toegeven dat wat uit deze werkplaats komt den toets met het beste Europeesche werk kan doorstaan; ja, het wellicht hiervan nog zal winnen. De werkindeeling is hier voorbeeldig. Elke tafel vormt een ploeg, waaraan het hoofd een ploegbaas, een der oudere werk lieden. Een ploeg werkt aan één artikel, waarbij de verschillende bewerkingen, als, ombooren, naaien, vullen enz., steeds door een zelfde werkman of werklieden geschieden. Dit waarborgt goed en nauwkeurig werk. In deze werkplaats wordt al het legerlederwerk gemaakt. Van af het kleinste riempje tot een zadel toe wordt hier op vakkundige wijze, onder bijzonder strenge controle, vervaardigd. Het te verwerken leder wordt uit den handel betrokken, het zij uit Europa dan wel in Indie aangekocht. Voor groote bestellingen is het uiterst gestreng doorvoeren van het ploegensysteem natuurlijk eenvoudiger dan wanneer kleine 1020

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 66