orders worden geplaatst. Toch wordt hier gestreefd dit steeds door te voeren, waarbij het voordeel is dat we weten, wat elke man per dag kan presteeren, en wat dus per dag door een ploeg kan worden afgeleverd. De opzichter zorgt ervoor dat dagelijks aan de uit ervaring gebleken productie wordt voldaan. Geschiedt dit niet dan is het zeer eenvoudig na te gaan waar de voortgang op hapert. Afbeelding 7 geeft U een overzicht van het handwerkgedeelte van de Zadelmakerij. In het midden van de werkplaats staat het afgeschoten, glazen kantoor van den opzichter. Van den grootschen bouw der werkplaatsen krijgt ge op deze foto een goed idee. De witte muur welke ge op den achtergrond ziet is de afschei ding, tusschen het handwerkgedeelte en de machinale afdeeling. Een opening in dezen muur verbindt beide gedeelten. De naam duidt het reeds aan dat hier het leder machinaal wordt verwerkt. Ge ziet hier naast elkaar opgesteld 7 zadelmakersnaaimachines, 6 kleermakersnaaimachines, een knoopsgatennaaimachine, twee ponsmachines, een rekbank, een excenterpers, twee lederschift- machines, zes lederschaafmachines, een lederwalsmachine, een impregneermachine, twee ledersnijmachines, een handlederpers, een lijmpcrs, een schalmmachine, een kantmachine, een splijt- en egaliseermachine en een clippermachine. In de afbeelding 8 is U een voorstelling gegeven van een gedeelte der machinale lederbewerking. In de ruime hall is tevens ondergebracht de boekbinderij en kartonnage-afdeeling. Een vijftal boekbinders zijn hier voortdurend bezig de verschillende registers, administratieboeken, jaargangen van de technische tijdschriften, enz. in te binden. In totaal geeft de lederverwerking bij den A. C. W. werk aan 165 inheemsche krachten, 6 Europeesche burger werklieden en een vijftal militairen. Het toezicht over de geheele zadelmakerij, dus zoowel het hand-als het machinale gedeelte, berust bij een hoofdopzichter, bijgestaan door een opzichter. Deze beide opzichtvoerenden zijn van Europeeschen landaard. Waar bij de batterijen artillerie en de verschillende Magazijnen van Oorlog, voor kleine herstellingen moet worden beschikt over zadelmakers, worden deze hier opgeleid. Het zijn militairen, die behooren tot het korps artillerie-werk lieden, die hier geheel gevormd worden, om straks bij den troep zelfstandig de meest voorkomende herstellingen te kunnen verrich ten. Dit korps werklieden omvat zadelmakers, wagenmakers en smeden-bankwerkers 1021

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 75