gebruikt. Ge kunt ze alle vinden in de zoo bekende Instructie inventaris en in de verschillende prijslijsten. De hierboven aangegeven hoeveelheden zijn werkelijk zeer groot en het verbruik zal dit jaar (1929) nog zeer toenemen in verband met een groote order schermartikelen, als maskerkappen, armbeschermers, handschoenen, enz. We verlaten deze heerlijk koele werkplaats na nog even een blik te hebben geworpen op het vervaardigen van schakeldrijf- riemen, een specialiteit van den A. C. W., waardoor wij in staat zijn de kleine stukjes lederafval een nuttige bestemming te geven (de overige lederafval wordt verwerkt tot koolpoeder, zgn. leder kool, en wordt gebruikt bij de harding van staal) en te verwerken tot drijfriemen van alle gewensche breedten en lengten. Deze schakeldrijfriemen worden reeds veel in Indië gebruikt en vinden een steeds grooter afzetgebied. De riemen kunnen besteld worden bij het Technisch Bureau „Vraag en Aanbod" te Bandoeng en worden in den kortst mogelijken tijd afgeleverd. De lezers die de Jaarbeurs 1929 te Bandoeng hebben bezocht hebben zich van de goede afwerking dier riemen kunnen over tuigen in den stand van den A. C. W. De houtwerkplaatsen. Afdeeling 1 en 2. In een even groote en luchtige hall als de zoo juist door ons verlaten werkplaats zijn de houtwerkplaatsen ondergebracht. Deze werkplaatsen zijn evenals de zadelmakerij onderverdeeld in het handwerkgedeelte en het machinale gedeelte. Hier wordt al het houtwerk voor het Wapen der Artillerie gemaakt terwijl de Intendance, haar eigen en het algemeen belang steeds meer en meer begrijpende groote bestellingen bij den A. C. W. plaatst. In het handwerkgedeelte zien we de werklieden die verrich tingen doen, welke niet op een of ander machine kunnen worden uitgevoerd; als, schaven, ploegen, zuiver pasmaken, steekwerk voor kisten waarin de alleronmogelijkste vormen van onderdeelen moeten worden gelegd, het inslaan van spijkers, enz. enz. Het is n. 1. niet mogelijk juist paswerk op een machine geheel af te werken, en zoo kunnen we het handgedeelte in de hout werkplaatsen niet ontberen, ja neemt het zelfs een zeer voorname plaats in. Ook hier wederom, zou ik U alle houtwerk van het leger kunnen gaan opsommen, met de zekerheid dat ge dit zeker zoudt over slaan Ik heb het al gezegd alle soorten kisten en kistjes, slaaptafels, schragen, tafelbladen, luchtdichte kisten voor de schaarkijkers, raden voor de verschillende soorten vuurmonden, pakkisten in drie maten, kortom te veel om te specificeeren. Op afbeelding 9 vindt ge een overzicht van een gedeelte van de handwerkafdeeling. 1023

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 77