Deze drie zagen zijn hier opgesteld, omdat het transport van dolken en boomen veel moeilijker en dus veel duurder is, dan dat van planken. Het drijfwerk dat de zagen in beweging brengt is geheel ondergronds aangebracht, zoodat zoomin mogelijk ongelukken kunnen plaats vinden door draaiende schijven en bewegende riemen. Hier worden nu de dolken tot planken van verschillende dik ten verzaagd. Is het hout nog niet geheel droog dan gaat het, indien het voor onmiddellijk gebruik is bestemd, door naar den droogstoof en anders wordt het weder als platen of planken opgestapeld. Een zeer fraaie afbeelding is No. 11 waar juist een dolk ge reed is om door de in de foto duidelijk zichtbare vertikaal opgestelde zaagbladen in planken van te voren vastgestelde dikte te worden verzaagd. Is de machine eenmaal in gang gezet dan behoeft geen der werklieden hieraan iets meer te verrichten, daar de getande walsrol voor de machine de dolk gekneld houdt (boven en onder). Deze rollen worden in geleidelijk draaiende beweging gebracht en voeren den dolk voor de zagen, die onophoudelijk vertikaal op en neer worden bewogen, en de planken van den dolk afscheiden, of beter de geheele dolk in planken verdeelen. De vertikale zagen zijn van tevoren op een bepaalden afstand te stellen en geven dus de plankdikte aan. Op den achtergrond van afbeelding 11, ziet ge nog juist even de horizontale zaagmachine (blokzaag) waar een gespannen zaag blad zich in horizontale richting beweegt en van den dolk slechts een plank of plaat afsnijdt. Voor dikke en zeer dunne platen is deze machine meer geëigend dan de vertikale raamzaag. Ge moet nu niet denken dat de planken welke hier gezaagd zijn zoo maar voor het gebruik geschikt zijn. Ze zijn in de eerste plaats veel te ongelijk van afmeting zoowel in breedte als in dikte en lengte, en in de tweede plaats zijn ze zoo afschuwelijk ruw dat ge er niet gaarne een tafel van present zoudt willen hebben, laat staan een stoel. De planken gaan nu van de zagerij naar de machinale hout bewerking, waar zij op een zgn. van dikte-bank, glad gemaakt worden en op de vereischte dikte geschaafd worden. Na deze bewerking wordt de plank verwerkt al naar de bestemming en passeert dan vaak de cirkelzaagmachine of de lintzaag, of wel zij wordt verwezen naar de handwerkafdeeling. Hebben we geen planken, maar blokken gezaagd, dan zijn deze bestemd voor de copieerbank, waar de voorbewerking van de stegen voor de zadels plaats vindt. Niet altijd wordt het hout bij den A. C. W. in planken gezaagd. Het kan in sommige gevallen voordeeliger zijn de planken uit 1025

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 79