2. Ik verzoek de muildieren van de mitrailleurgroepen en van den trein een uur vóór den afmarsch aan den voet van de hellingen ge reed te stellen voor het vervoer van de munitie en de mitrail leurs. De aanval en het bezet houden van de stelling hebben tot nu toe 60 dooden en gewonden gekost, waarvan de meesten naar Taounat afgevoerd zijn. Er zijn nog 6 zwaargewonden op den post. Ik verzoek de onmiddellijke toezending van draagbaren voor hun vervoer. 6 50 v." De bet. ontvangt om 9 u. volgend antwoord: „1. Draagbaren en draagmanden zijn deze vergezellende. 2. De gevraagde nuildieren zullen een uur vóór de ontruiming aan den voet van de hellingen gereed staan, daar zal ik voor zorgen. De kolonel-commandant van de mobiele groep (Freijden- berg) zal orders geven voor deze ontruiming; zij zullen u op tijd bereiken. 3. Van Astar behouden is geen sprake. Mativet.'' (83) Van den post uit kan men de operatie tegen Sker volgen; de vijand schijnt geen grooten weerstand te bieden en alles verloopt vlot. Weldra is de post Sker opgeblazen en begint het terug gaan der bataljons. Wij meenden de beweging te zullen volgen, maar het bevel tot teruggaan, waarop wij moeten wachten, komt niet en de bataljons, die aan de operatie tegen Sker deelnamen, keeren binnen Taounat terug. Van alle kanten melden onze uit kijkposten groepen Marokkanen, die op Astar afkomen; allen, die bij Sker „main prang" hebben bedreven, komen zich voegen bij de schutters op de contra-hellingen. Zij weten, dat wij Astar gaan ontruimen en verheugen zich op een vinnige vervolging; het vijandelijk vuur op den post wordt steeds intenser. Om 11 u. komt It. L. van Taounat en meldt de aankomst van de muil dieren beneden, de order tot ontruiming zal volgen. Daarbij zullen onze flanken gedekt worden door reeds ter plaatse zijnde afdeelingen: W. een bat. Alger. tir. bij den toren en in de ran den van de dorpen van Astar; O. de 24ste cie. en bij den klim naar Taounat door afdeelingen uit dat kamp, die bereids gereed staan. Bij het verlaten van den post zal de artillerie middels vuurpijlen daarvan verwittigd worden en het vuur openen; de flankdekkingen zullen verband houden naar het bataljon; gelijke instructies zijn hun mondeling verstrekt. De mitrailleurs worden naar beneden gebracht en opgeladen. De Marokkanen dringen in steeds grooter getale op en naderen den post. Een ordonnans komt uitgeput van Taounat en brengt 963 (83) Van bevelstechniek is niet veel te bespeuren en het feit, dat majoor Cazaban, de bet. van het bataljon Legioen, zoo lang in het onzekere werd gelaten omtrent de bestemming van Astar, valt alleen daarmee te vergoei- lijken, dat, door het heen en weer gooien van troepen en officieren en de druppelsgewijze aanvulling, de staven totaliter gedesorganiseerd waren. Ook hierop wordt teruggekomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 7