houtdraaibank altijd met de zeltde snelheid loopt, een snelheid die veel grooter kan zijn dan gebruikelijk bij het metaaldraaien, daar het te verspanen materiaal van weeker constructie is. Daar om is dan ook een houtdraaibank eenvoudiger geconstrueerd. Het is immers niet noodig een zeer ingewikkelde draad met een moeilijk aantal gangen te snijden in houtdeelenzoodat een raderkast met vaste wisselwielen ook ontbreken kan. Verder zal het gebruik zoodanig zijn dat veelal uit de hand wordt gedraaid d. w. z. zonder gebruik te maken van automati- schen aanzet die wordt verkregen bij toepassing van een support met leischroef. (Zie hierover later bij de metaalbewerking). Omdat de snijsnelheid steeds dezelfde is, is ook een inrichting voor dubbelwerk overbodig (ook hierover bij de metaalbewerking). Ook zijn bij het gladde draaien van hout, de vele profielen van beitels, welke een plaats moeten hebben in de verwerking van metalen niet benoodigd. Een halfronde beitel, alsmede een platte draaibeitel, welke vlak is en aan beide zijden van een fout (snede) is voorzien, zijn bij het houtdraaien wel het hoofdgereedschap. Het kunstdraaien van hout vereischt een bijzondere aanleg en handigheid, doch wordt weinig toegepast, daar dit tijdroovend en duur is en alles zooveel mogelijk op massaproductie moet zijn ingesteld. Bij den A. C. W. wordt het kunstdraaien dan ook niet uitge voerd, daar de af te leveren artikelen deze bewerking niet noodig maken. Het afdraaien van kegelballen, ronde heften, enz. vindt plaats op de houtdraaibank en wel geheel uit de hand. Op afbeelding 13 is het drijfwerk van de draaibanken te zien op den achtergrond, de banken zelf zijn tegen den muur opge steld en nemen weinig plaats in. We komen nu aan de zaagmachines, t. w. de lintzaag en cir kelzaagmachines. De lintzaag bestaat hoofdzakelijk uit twee ronde schijven waar over als een lint is gespannen een stalen band zonder einde, aan een zijde voorzien van tanden. Deze zagen kunt ge zien op de afbeelding 14 waar de tanden automatisch worden geslepen. De snelheid van dezen band is ongeveer 25 m./sec. Het is begrijpelijk dat aan deze zagen zeer hooge eischen ge steld moeten worden. Een lange levensduur hangt hierbij ten nauwste samen met de graad van hardheid van de banden. Echter moet niet uit het oog worden verloren dat door het loopen over de stalen schijven, waarmede samenhangt, een steeds spannen en ontspannen van de zaag, een glasharde band ontoelaatbaar is. Zooals reeds gezegd zijn de banden zonder eind. De lintzagen werken snel en buitengewoon economisch. Het op maat zagen van planken, het inzagen van zwaluwstaarten, enz. 1027

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 81