kan in een oogwenk geschieden. Geheel zonder gevaar is het werken aan de lintzaag echter niet, alhoewel voor het stuk slaan van de zaag veiligheidsmaatregelen zijn aangebracht. Doordat de band flexible is eigent de lintzaag zich bij uitstek voor het zagen van profielen. De cirkelzaag bestaat uit een tafel waarboven uit draait een cirkelvormige zaag, waaraan een buitengewoon hooge omtreks- snelheid wordt gegeven. Teneinde U hiervan eenig idee te vormen moet ge U voor stellen een cirkelvormige zaag met een middellijn van 40 cm. die per minuut ongeveer 2500 omwentelingen maakt. De zaag is dikker dan de lintzaag en geeft dus meer hout- verlies. De aanschaffingskosten zijn echter beduidend lager dan van een lintzaag, terwijl de werkcapaciteit even groot is voor wat betreft het recht zagen; profileeren is op een cirkelzaag niet mogelijk, daar hier de groote bewegingsvrijheid die we bij de lintzaag aantreffen, geheel ontbreekt. Het zal dus een ieder duidelijk zijn dat het uitzagen van figuren tot de onmogelijkhe den behoort bij toepassen van een cirkelzaag. De diameters van de cirkelzagen varieeren al naar het doel dat ervan wordt ge maakt. Dienen zij voor het verzagen van stammen dan is een diameter tot 75 cm. te gebruiken voor klein werk zooals bij den A.C.W. voorkomt, wordt geen grootere diameter dan 40 cm. gebruikt. De snijsnelheden zijn ook weder afhankelijk van de soort nout welke wordt verwerkt. Zij loopt van 10 tot 65 m. per sec. al naargelang hard of zacht hout, dan wel kopsch hout wordt ge- zaagd. Een speciale lintzaag voor het zagen van sawoehouten latjes, welke latjes benoodigd zijn bij de Pyrotechnische werkplaats voor het verwerken tot losse patronen, vindt bij den A.C.W. vrijwel voortdurend emplooi. Waar echter het sawoehout in den laatsten tijd nogal schaarsch is te verkrijgen in de omgeving van Bandoeng, is men overgegaan tot labanhout dat evengoed voldoet als sawoehout, zoodat in dit gedeelte van de aflevering geen stagnatie is gekomen. Zooals reeds gezegd worden de tanden van de gebruikte lint zagen automatisch geslepen, waarbij elke tand wordt bijgeslepen en daarna plaats maakt voor een volgende, zonder dat hierbij menschelijke hulp noodigis. Het toestel vindt ge in afbeelding 14. Na het zagen komt het schaven. Een ieder heeft wel eens het handschaven gezien, en dan zal wel eens de vraag gerezen zijn waarom wij dit niet vlugger kunnen doen. Laat ik U gerust stellen; we doen dit ook vlugger en wel op de schaaf- en vlakbank. De schaafbanken worden verdeeld invlakschaafbanken of reebanken, de dikteschaafbank in de wandeling „van dikte-bank" genoemd, de sleeschaafbank, de strijkbank en de speciale vier zijdige schaafbanken. 1028

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 82