De vlakteschaafbank, die ge zeer duidelijk op den voorgrond zien kunt in afbeelding 13, dient om aan het werkstuk de eerste vlakke zijde te geven, vanwaar we dan verder kunnen gaan en de overige vlakken haaks, dat is loodrecht, op elkaar kunnen aanbrengen. Op een horizontale beitelas worden eenige beitels ingeklemd, die juist in een gleuf in de tafel uitsteken en terwijl nu de as met zeer groote snelheid rond draait wordt de plank of balk over de tafel heen bewogen en de onderzijde geheel glad afge schaafd. Ook deze beitelas maakt zoo ongeveer 2000 omwente lingen per mimuut. Het hout heeft bij deze geweldige snelheid geen gelegenheid af te scheuren en een balk die over de reebank is geweest is dan ook aan die zijde vlak en glad. Het is nu duidelijk dat, als we twee van die beitelassen boven elkaar hebben, waartusschen een bepaalde ruimte over blijft en we zouden een voorgezaagde balk hierdoor heen halen we een stuk krijgen juist op een bepaalde dikte afgeschaafd. We kunnen echter met evenveel succes de onderste beitelas laten vervallen en de reebank voor het eerste vlak aanhouden en daarna op dikte schaven doordat nu de beitelas boven de tafel is aangebracht en dus de tafel alleen voor geleiding dient, terwijl nu de bovengeplaatste as op dikte afschaaft. Zulke banken heeft men dan ook geconstrueerd en dit zijn de dikteschaafbanken of „van diktebanken.". Door het hout met de eene vlakke zijde over de tafel te schuiven kan aan de bovenzijde zooveel worden afgenomen als noodig blijkt. Het voortbewegen van het werkstuk geschiedt door een paar rollen, waarvan meestal de bovenste geribd is, om het uitschieten te voorkomen, De indrukken door deze libbel- wals gemaakt worden daarna door de beitels verwijderd, vandaar dat de onderste wals dan ook vlak is. Over een sleeschaafbank en strijkbank wordt bij den A.C.W. niet beschikt, zoodat ik deze machines uit de houtbewerking hier onbesproken heb gelaten. Om gelijktijdig bewerkingen in breedte en dikte te doen plaats vinden, dient het vierzijdig-schaafwerktiiig. Deze machine geeft voor maatwerk een belangrijke tijdbesparing. In deze rubriek schaafmachines komt tevens voor de stokken- schaafmachine of stokkenbank. Hierbij is een stel beitels dusdanig ingespannen dat zij ronddraaiende een cirkel vrijlaten, waar geen spanen kunnen worden afgenomen. De stokken worden vierkant voorbewerkt waarbij het einde even wordt bijgerond voor het insteken van den stok. Deze vier kante stok gaat in de machine en komt er mooi glad en rond uit. Deze bank vindt voor het aanmaken van de verschillende stokken bij het Leger in gebruik een ruim arbeidsveld en is dan ook nagenoeg doorloopend in bedrijf. Van de vlakschaafbanken zijn we gegaan naar de stokkenbank en hebben dus nu gezien dat we uitwendig vierkant en rond 1029

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 83