kunnen schaven. Wat zou het nu niet loonend zijn indien we b.v. de stegen van de zadels eens alle konden voorwerken op een dergelijke machine. Ze alle hetzelfde profiel gevende Een dergelijke machine komt voor op afbeelding 15, de genaamde copieerbank. Op deze machine worden eenvoudige werkstukken gecopieerd van een bronzen model. Vier werkstukken worden «geklemden tusschen deze in is het bronzen model aangebracht. De beitel assen die ge op de foto zeer duidelijk in de geopende kappen kunt zien liggen, zijn verbonden aan een rol welke zich over het model beweegt. Zoodra dus de rol wordt gelicht van den bronzen vorm gaan de beitelassen mede en de ronddraaiende beitels beschrijven precies het profiel van het tusschenliggende model. Het model draait, de rol volgt dus alle ups en downs die zich demonstreeren op de ingeklemde houtblokken en langzaam aan beweegt de rol met beitelassen zich voorwaarts en wordt het geheele model nageloopen. Op deze wijze worden dus vier werk- StUDeeafbee1ding1&geaefftehet oogenblik weer dat de bank is inge steld voor de oefeningshandgranaten. De vorm van deze sawoe- houten voorwerpen is op de afbeelding duidelijk te zien. De copieerbank vindt zeer uitgebreide toepassing, speeken voo raden, stegen voor zadels, oefeningshandgranaten, enz worden OD deze bink vlug voor bewerkt en in zeer grooten getale De hierboven beschreven machine is een vierzijdige copieerbank, de enkelvoudige berust op het zelfde principe. De kettingfreesmachine behoort tot de bijzondere steekbanken en vindt ge voorgesteld in afbeelding 16. Steekbanken dienen in het algemeen om gaten in een werkstu te maken, geen ronde gaten, doch rechthoekige of vierkante. Hiervoor is speciaal geconstrueerd de kettingfreesmachine. De kettingfreesmachine heeft als snijdend gereedschap g beitel doch een ketting zonder eind (zie de afbeelding) waarvan elke 'schakel is voorzien van snijtanden. De ketting wordt over rollen voortbewogen en in het hout gebracht, waarna de tanden voor de verspaning zorgen. Door beweging van de tafel in j waartschen zin kan een gleuf of langwerpig gat worden voegen al naar gelang de dieptestelling van de ketting, d. w. z. al naar gelang van het hooger of lager stellen van de tafel en dus van het werkstuk, waardoor het einde van de ketting dieper in werkstuk kan indringen. Op de foto is de ketting nog met in het werkstuk ingelaten In zien' we duidelijk de snijtanden die voor dVee7oPepnaTsiZg0rvgann gaten in de houtconstructie^ is zeer groot voor de zgn. pen- en gatverbinding, zoodat voor deze machine voldoende emplooi is te vinden. 1030

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 84