Ten slotte geef ik U nog een beeld van de wielenbank op afbeel ding 17. Deze bank dient uitsluitend voor het freezen van ronde uiteinden aan de speeken van de raden voor bevestiging van die speeken in de velgstukken. De figuur doet U een rad in de bewerking zien waarvan reeds verschillende speeken de ronde uiteinden hebben verkregen. Deze bevestigingswijze van de speeken in de velgstukken vindt echter bij de r.ieuweie raden geen toepassing meer, doch zal ik hierop zoo aanstonds nog terug komen. Ik noemde bovenstaande bank een freesmachine. Zooals U uit de opsomming van de verschillende machines uit de machinale houtbewerking bij den A. C. W. is gebleken beschikken we ook over gewone freesmachines. Om hunne eenvoudigheid heb ik hiervan geen afbeelding bijgevoegd. Stel U voor een beitel van bepaald profiel draait snel rond en geeft aan het werkstuk den vereischten vorm. Het ploegen wordt op deze bank gedaan, U weet wel een „voor" maken in den zijkant van de plank zoodat de volgende daar juist met een verhooging in past. Doch zuiver werk moet dan nog 'altijd met de hand nagewerkt worden, en waar de A. C. W. als legerwerkplaats nooit onnauwkeurig of slordig werk kan afleveren wordt dus altijd uit de hand nagewerkt en ziet ge dat de hand- afdeeling niet geheel kan worden gemist. Alvorens U nu den geheelen gang van de bewerkingen van den aanmaak van raden van 7,5 cm. Vd. te doen zien zullen we ons nog even op de hoogte stellen van een bij deze bewerkingen onontbeerlijke machine, n. 1. de houtbuigmachine. Een zeer fraaie afbeelding van deze speciale machine geeft af beelding 8. Deze machine wordt gebruikt om het hout volgens een bepaalde straal te buigen, b. v. de ronde velgstukken van een rad. Het hout wordt in ribben gezaagd, breeder en dikker dan de te vervaardigen velg. Alvorens het nu te kunnen buigen moet het worden gestoomd in een speciaal hiervoor vervaardigd stoom- apparaat, waarvoor de stoom geleverd wordt door een loco mobiel. Het stoomen van het hout duurt een half uur en geschiedt bij drie atmosferen abs. Nu is het hout gereed om te worden gebogen volgens een mal, dat is een ijzeren vorm die op de foto onder in het midden ligt, met de vlakke zijde naar boven, terwijl tevens duidelijk is te zien hoe het hout om dezen mal heen ligt gebogen. De ribbe wordt na het stoomen voorzien van een ijzeren scheen die flexible is en voorzien is van opstaande ijzeren zijstukken waarin de ribbe juist past. In den begintoestand staat de machine horizontaal, d. w. z. dat de beide hefboomen, die op de foto in geheven toestand staan geheel omlaag zijn gelaten, in een vlak komen te liggen lager dan het horizontale raakvlak aan den mal. 1031

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 85