Deze afstand is afhankelijk van de dikte van de te buigen ribbe. De mal is n. 1. verstelbaarde afstand mal—hefboomen wordt van te voren juist ingesteld. Nu kan de scheen waarin de ribbe is geklemd, worden ondergebracht en door het overhalen van een handel wordt de machine ingeschakeld en bewegen de beide hef boomen zich langzaam naar boven, hierbij het hout buigend om den mal. De hefboomen worden bewogen door de kettingen die aan de uiteinden vastzitten. Ook de lengte van de te buigen velg is te regelen door de verplaatsbare klemstukken die op de hefboomen zijn aangebracht. Een nauwkeurige bestudeering van de afbeel ding zal U de geheele bewerking duidelijk doen worden. De buitenkant van de gebogen velg wordt vervolgens met lijnolie bestreken teneinde het te vlug indrogen en daarmede het scheuren aan de buitenzijde te voorkomen. Het velgstuk wordt nu aan de uiteinden verbonden door vast geschroefde latten, teneinde terugzetten tijdens het drogen tegen te gaan. Daarna is het werkstuk gereed om gedroogd te worden, hetgeen drie maanden in beslag neemt. Op de rakken langs de wanden liggen de velgstukken te drogen. Alle machines zijn nu bekeken en dus is het mogelijk om verder met de aanduiding van de bank alleen hare geheele werk wijze voor den geest te halen, zoodat bij den aanmaak van het volgende het niet meer noodig is in details af te dalen. Om een rad van 7,5 cm. Vd. te maken hebben de houtwerk plaatsen alleen te zorgen, dat de speeken en de velgen goed worden aangemaakt, terwijl de montage van het geheele rad met naafplaat (voor- en achter-) en speekschoenen mede voor onze rekening komt. De speeken van een rad voor het veldkanon, zijn van djatihhout, terwijl de velgen van waroe of sonokling worden vervaardigd. De raden voor de bergkanonnen mogen geheel van sonokling gemaakt worden. We weten dat het binnen gekomen hout is verzaagd tot dolken. Voor de speeken worden nu deze dolken wederom verzaagd tot platen. De platen blijven jaren liggen om geheel droog hout te hebben, want trekken in een rad is funest. Deze absoluut droge platen, gaan naar de werkplaats, waar volgens een mal de speeken worden uitgezaagd op de lintzaag. Hierna worden twee langsche kanten haaks en vlak gemaakt, daarna op dikte en breedte op de van diktebank. Nu kan de hartlijn op de twee kanten worden opgeteekend en nadat de gaten voor de naafbouten zijn geboord^ (dit zijn ovale gaten) de juiste vorm afgeteekend en daarna uitgezaagd op de lintzaag. Het bijronden van de speeken geschiedt verder uit de hand. Nu worden de speeken gelegd op de naafbus (een metalen onderdeel) met vaste onderplaat en worden zij uit de hand 1032

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 86