zuiver op elkaar pas gemaakt, zoodat de gedeelten die tegen elkaar moeten komen aan te liggen dit ook werkelijk over het geheele vlak doen. Vervolgens wordt een losse ring over het rad heen gelegd, passende ter hoogte van de naafplaat. Deze losse ring wordt aan de achternaafplaat met naafbus vastgezet met naafbouten. Deze naafbouten gaan door de ovale gaten in de speeken. Nu worden de speeken aangeslagen tot ze nagenoeg tegen de naafbus aanliggen, slechts een speling van ongeveer 1 mm. tusschen speek en naafbus is toegestaan. De losse ring wordt afgenomen en de voornaafplaat opgezet en vastgezet. De speeken worden wederom goed aangeslagen, dit geschiedt door op het uiteinde van de speek te slaan, waarna zij op de juiste lengte worden gemaakt en de speekschoenen worden aangezet. Het is nu een van de moeilijkheden, te zorgen dat de storting (dat is de hellingshoek van den speek ten opzichte van den vertikaal, iets kleiner is dan deze bij het afgewerkte rad moet zijn. Nu wordt het tijd om de velgstukken uit de drogerij te halen. Aan deze werkstukken behoeft niet veel meer gedaan te worden. De plaats van de speekschoenen wordt aangegeven en de velg, die uit zes velgstukken bestaat, omgelegd. De speek schoenen zorgen voor de verbinding, terwijl onmiddellijk na het bevestigen ervan om het rad een trekband wordt aangebracht die het geheel in den goeden vorm houdt. Ons werk is nu na genoeg gedaan. Het rad gaat nu naar de smederij waar de radband er omheen wordt gelegd. Deze radband van staal of ijzer wordt van te voren geheel gereed gemaakt, is dus een hoepel die omgelegd moet worden. Nu is de omtrek van de radband aan de binnenzijde 2'/2 cm. kleiner dan de omtrek van het houten rad. Deze 2'/2 cm. wordt de krimpmaat genoemd en is voor elk rad verschillend. Als regel wordt deze krimpmaat in procenten uitgedrukt, welk percentage afhankelijk is van het gebruikte materiaal De radband wordt verwarmd op een tafel waarlangs een cirkelvormige pijp als brander dienst doet, zoodat de band overal gelijkmatig wordt verwarmd. De radband wordt zoo warm gemaakt dat het hout juist be gint te schroeien. Na het omleggen van de band wordt deze een weinig afge koeld en gelijk geslagen met de houten velg, om daarna met behulp van een waterstraal geheel en plotseling te worden af gekoeld. De band die warm juist past is na afkoeling dusdanig gekrompen dat zij met kracht om de houten velg heen ligt en afschuiven vrijwel onmogelijk is. Voor alle zekerheid worden nu nog eenige radbandbouten door den radband en de velg heen geslagen en aldus de vaste stand van radband en velg verzekerd. Dit aanbrengen van de radbandbouten geschiedt in de bankwer- kerij. (Om dit geheel volledig te kunnen behandelen heb ik U reeds eenige werkplaatsen moeten binnen leiden die hierna nog nader zullen worden besproken). Het rad komt nu terug in de 1033

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 87