1041 tocht tijdig aan des aanvallers wapenwerking hebben onttrokken, elders zich kunnen herstellen en opnieuw hardnekkigen weerstand bieden. De vervolging moet worden doorgezet tot een algeheele oplossing van 's vijands strijdmacht is verkregen. Eerst dan is een beslissende overwinning behaald. 186. In den stellingoorlog is, tengevolge van de in punt 163 genoemde omstandigheden, de aanval slechts mogelijk, nadat achter het frontdeel, waar de beslissende slag zal worden geslagen, een concentratie van sterke troepen en machtige gevechtsmiddelen heeft plaats gehad. Met de uiterste zorg moeten de daarvoor noodige maatregelen zooveel en zoolang mogelijk voor 's verdedigers waarneming verborgen worden gehouden, teneinde bij den aanval het "voordeel van de strategische verrassing te verkrijgen. Aan gezien nimmer zekerheid bestaat dat zulks gelukken zal, moet in elk geval door geheimhouding van aanvalsdag en -uur en door toepassing van door den vijand niet verwachte aanvalsmethoden de tactische verrassing gezocht worden. Veel meer dan voor den aanval op een verdedigingsstelling in den bewe gingsoorlog moet de geheele handeling tot in de kleinste bijzonderheden zijn" geregeld en voorbereid. Langdurige en nauwgezette verkenning van 's vijands geheele verdedigingsstelsel, opdat dit tot in alle bijzonderheden den aanvallenden troepen bekend zij, gaat daartoe den aanval vooraf. Voorts moet een machtige artillerie met een overweldigende hoeveelheid munitie de infanterie het binnendringen in 's vijands versterkt terrein mogelijk maken en haar ook verder daar doorheen den weg banen. Is het gelukt het front te doorbreken, dan is het onmiddellijk inzetten van alle krachten, welke beschikbaar zijn voor de vervolging, van nog grooter belang dan in den bewegingsoorlog, omdat wanneer de vijand er in zou slagen zich in een volgende, reeds voorbereide stelling vast te zetten een hernieuwd in werking brengen van talrijke, krachtige aan valsmiddelen noodig zou zijn, welke dan echter over een terrein, vol van aangelegde hindernissen en versterkingen en door hevig artillerievuur om woeld en dus zeer moeilijk begaanbaar, moeten worden aangevoerd. Hiermede zou een aanzienlijke tijd gemoeid zijn, die dan den vijand voor de hernieuwde verdediging ten goede komt. D. DE VERDEDIGING TEGEN LANDINGEN. 1) 1. Algemeen. 343. De verdediging tegen landingen wordt in algemeenen zin gevoerd overeenkomstig de beginselen, genoemd in Hoofdstuk V. B. Echter doen zich enkele verschilpunten voor in verband met de mogelijkheid, dat een ingescheepte legermacht snel en verrassend op elk punt van een te verde digen kust kan" verschijnen, alsmede ingevolge de zeer bijzondere omstan digheden, waarin de tegenstander tijdens en gedurende de eerste dagen na een landing verkeert. 344. De voornaamste factoren, die op de mogelijkheid tot landing invloed uitoefenen, zijn de mate van zicht, de geaardheid van de kust en van het daarachter gelegen terrein. De gesteldheid van de zee wordt voornamelijk beheerscht door de kracht i). De gevechtshandleiding behandelt, in dit onderdeel, de grondbegin selen voor het optreden van een divisiegroep, welke in veldlegerverband is belast met de rechtstreeksche verdediging van een kustvak tegen een sterke legermacht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 95