1042 en de richting van den wind en door het getij. Men kan aannemen, dat op onze kust een landing mogelijk is bij een windsterkte van ten hoogste 6 M. bij landwind en van ten hoogste 3 M. bij alle overige windrichtingen. Wat het getij betreft, is op onze' kust een landing steeds mogelijk, doch een landing bij vloed en hoog water is voor den aanvaller te verkiezen, omdat de beweging der landingssloepen en vlotten dan gemakkelijker is en de landingstroepen dan slechts korten afstand te voet behoeven af te leggen, voordat zij dekking tegen 's verdedigers vuur kunnen vinden. Daar de aanvaller, ter wille van de verrassing, waarschijnlijk in de eerste morgen uren zal landen 2), moet dus de verdediger het meest op zijn hoede zijn op die dagen, waarop het tegen het aanbreken van den dag vloed is. De geaardheid van de kust en van het daarachter gelegen terrein is ons land van dien aard, dat een landing op vele plaatsen mogelijk is. 345. De wijze, waarop een landing wordt uitgevoerd, vertoont in vele opzichten overeenkomst met den overtocht over een rivier. Na zorgvuldige, geheime voorbereiding, wordt, onder dekking van overmachtig artillerievuur, in breed front voet aan wal gezet, waarna het eerste doel is: zoo snet mogelijk door te dringen tot zóódanige diepte, dat evenals door het vormen van een bruggenhoofd bij rivierovertocht de aanvoer van de troepen en strijdmiddelen, benoodigd voor de uitvoering van den hoofdaan val, veilig kan geschieden. De aanvaller zal er daarbij naar streven, een haven in zijn bezit te krijgen, waardoor de aanvoer en de ontscheping van die troepen en strijdmiddelen gemakkelijk en snel kunnen plaats vinden. De landingstroepen worden over zee aangevoerd op oorlogs- en op transportschepen. Daar deze echter, in verband met hun diepgang, op ge- ruimen afstand uit onze kust moeten blijven, moeten de troepen na over scheping in sloepen e.d., nog aanmerkelijken afstand afleggen, alvorens zij den vasten wal bereiken 3). De overscheping van het eerste landings echelon en het vervoer in de sloepen worden beschermd door het vuur der oorlogsschepen, door vliegtuigen en door rookschermen. Schijnondernemingen tegen andere kustgedeelten, hebben ten doel den verdediger te misleiden omtrent de plaats, waar de eigenlijke landing zal geschieden, en zoodoende hier de verrassing te bevorderen. 346. De verdediging tegen landingen. Zoolang een aanval met sterke krachten nog niet mogelijk wordt geacht, kunnen onderdeelen van de landmacht, als veiligheidsbezetting aan de kust worden opgesteld. Zulk een veiligheidsbezetting heeft tot taak: het bewaken van de kust en het afslaan van kleine vijandelijke ondernemingen, zulks in samenwerking met den verkenningsdienst van de zeemacht (marine- kustwachtposten en verkenningen op zee en in de lucht) en eventueel met de kustartillerie. Zoodra echter een vijandelijke aanval met sterke krachten mogelijk wordt geacht, wordt de verdediging opgedragen aan het veldleger, waarin alsdan de veiligheidsbezetting wordt opgenomen. 2. De verdediging van een kustvak. 347. De commandant van een divisiegroep, die de opdracht krijgt tot het bezetten, inrichten en verdedigen van een kustvak, ontvangt van den 2). Een landing van een sterke legermacht bij duisternis is, hoewel niet geheel buitengesloten, toch zeer onwaarschijnlijk. 3). In bijzondere omstandigheden bijv. wanneer de aanvaller beschikt over een basis, welke op zeer korten afstand is gelegen van het kustge- deelte, waar hij wil landen kan de overtocht der landingstroepen van den aanvang af geschieden op vaartuigen met weinig diepgang (sloepen, platboomvaartuigen, speciaal voor landing ingerichte pontons, e.d.) zoodat overscheping dan niet noodig is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 96