7den met de rest van zijn groep terug naarAin Aicha. De Rifanen richten zich daarop tegen Taounat, het dorp wordt door hen bezet en de post tot acht maal toe verwoed aangevallen. Freij- denberg zelf wordt thuis gebracht", maar weeteen deel van zijn vervolgers tusschen zijn voorhoede en de bezetting van Ain Aicha, die hem ter opname tegemoet komt, te beknellen en te vernie tigen. De post Mediouna, O. van Ain Aicha, wordt door de Rifaan- sche artillerie gebombardeerd. Een groep vrijwilligers, 4 officieren, 3 o.o. en 25 legionnaires, weet in den nacht van 10/11 Juni uit Ain Aicha dien post te bereiken, maar met het afgeloste garnizoen terugtrekkend, wordt het dappere troepje door een honderdvou dige overmacht omsingeld en vernietigd. Slechts een sgt., een kpl. en twee man brengen de jobstijding naar Ain Aicha. De Rifanen, die met de opruiming der posten meer en meer de handen vrij krijgen en met hun successen den steun der be volking zien toenemen, beginnen nu tusschen Ain Aicha en Kelaa des Sless door te sijpelen, zoodat wederom Fez ernstig bedreigd wordt. Om hierin te voorzien worden alle wegen, die van den vijand naar Fez leiden, tot één sector vereenigd onder bevel van den gen. Billoite. Het O. gedeelte van den sector wordt toege wezen aan de groep-Freijdenberg met Taounat-Souk el Arbaade Tissa als as, het W. gedeelte aan de groep-Gallais met de as Fez el Bali-Kelaa des Sless-Fez. Een gecombineerde operatie van beide groepen v/erpt weliswaar den 15den Juni de Rifanen op den N. oever van de Ouergha terug, maar den 16den wordt Ain Maatouf, ten O. van Ain Aicha, bezet door een bat. inf. onder majoor Richard, van alle gemeenschap met de buitenwereld afge sloten, zoodat de vliegdienst in de behoeften aan munitie en ver bandmiddelen moet voorzien. Ould Mhamed, gedwarsboomd in zijn pogingen tot forceering van de Ouergha, verlengt zijn offensief naar het O., om, langs de O. Leben, over Tissa Fez te bereiken. Behalve Ain Maatouf worden ook Bou Halima en Leben den 17den ingesloten pogingen tot ontzet, door de colonne-Noguès van 18/20 Juni ondernomen, worden verijdeld. In den nacht van 22/23 ontketent Ould Mhamed een offensief in grooten stijlaan den benedenloop van de Oued Leben dringen de Rifanen naar het Z. door tot op de heuvels, 6 K M. ten N. van het pad S. el Arbaa de Tissa-Oued Amelil, met hun voorhoede in Zrarka, aan dat pad gelegen. Meer Oos telijk deboucheeren zij langs de Oued Msoun in de richting van Kifane en Sidi Bel Kassim. Van Ain Aicha worden 6 bat. inf., van Meknes 2 bat. per spoor naar S. el Arbaa de Tissa gedi rigeerd. Hiermee richt de gen. Biliotte zich den 26sten naar Bab Taza, dat te 5 u. n bereikt wordt Den volgenden dag wordt Bab Mizab ontzet en ontruimd, maar moet Biliotte terug naar Bab Taza, waar hij drie dagen achtereen aan de aanvallen van de Rifanen het hoofd heeft te bieden. 965

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 9