4 DE OEFENINGEN Bij KLEINE DETACHEMENTEN IN DE BUITENGEWESTEN. door E.J. VAN BAARSEL Eerste Luitenant der Infanterie. in het januari-nummer uit de Heer Van Beveren, in de laatste zin van zijne bijdrage, de meening dat een d^achement^?"?: mandant, die tevens belast is met het civiel bestuur, moeilijk o-eheel aansprakelijk kan worden gesteld voor de verhooging van de vaardigheid in het gebruik der wapens en van die voor de uitoefening van de politiek-politioneele taak. Ik kan deze meening niet deelen en waar ik zelf in het be doelde geval verkeer, ik ben n. 1. detachementscommandan over 2 brigades tevens Gezaghebber zoo wil ik hieronder uit eenzetten op welke wijze ik mij de oefening van een dergehjl detachement denk. Hierbij stel ik op denv.f rgr^phda{hanS wel sDreek over een detachement zooals buiten Atjeh thans wel overal het geval zal zijn, in eene streek waar, in normale om standigheden, gewapend verzet niet te verwachten is. Met wat de heer v. B. behandeld wil zien ben ik het eens, de wijze van uitvoering denk ik mij echter anders. Bij bespreken van het schieten, wil de heer v. B. de voor leidende oef. uit R. 1. Hst. 11 3° onderdeel a (thans Bijvoegse Hst. II), schatten van afstanden, opsporen van doelen, aanslagoef. enz. vaak beoefenen. Wanneer we hierover het V.S.I, ops aan blgkt uit punt 64, dat het onderricht zich kan beperken tot die ge deelten van de voorbereidende oefeningen der recruten waarin de man bij het schoolschieten blijk geeft onvoldoende bedreven te zijn en uit punt 62 a (2), dat het voldoende is de aanslag oefeningen eenige malen per week, gedurende enkele minuten te doen plaats hebben. Blijkt dus een man bij het schoolschieten, - hetgeen natuurlijk steeds plaats heeft onder toezicht van den detachementscommandant een of andere beweging onvoldoende uit te voeren, dan wordt hij even apart genomen De aanslag oefeningen worden enkele malen per week, voor het uitrukken, gedurende enkele minuten beoefend. Nu het opsporen van doelen. Hierop heeft de Inheemsche sol daat van huis uit een dusdanige kijk dat hij van ons weinig kan leeren Het zal allen die in de buitengewesten gediend hebben, 1009

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 55